DÖVİZDEKİ ARTIŞ ÖZEL DİŞ KLİNİKLERİNİ ETKİLEDİ
Yukarı

DÖVİZDEKİ ARTIŞ ÖZEL DİŞ KLİNİKLERİNİ ETKİLEDİ

DÖVİZDEKİ ARTIŞ ÖZEL DİŞ KLİNİKLERİNİ ETKİLEDİ

Covıd-19 sürecinde dövizin yükselmesi ithalata bağımlı olan diş sektörünü de olumsuz etkiledi. Batman merkezde bulunan özel diş klinikleri; pandemi sürecinde dolar ve euro kurlarındaki yükselişin hem diş kliniklerini hem de vatandaşı mağdur ettiğini belirtti. Covid-19 nedeniyle uzun bir süre diş kliniklerinin acil hastaların dışında hasta bakmadığını söyleyen diş hekimi ve işletme sahibi Sevim Şen, pandeminin diş sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

 “BİRÇOK SIKINTI YAŞADIK”

Pandemi sürecinde devletten tam anlamıyla destek alamadıklarını ve kendi ayakları üstünde durmak zorunda kaldıklarını belirten Diş Hekimi Osman Şen, şöyle konuştu:“Özellikle bu pandemi sürecinde izolasyon ve sterilizasyona önem verdiğimiz gibi hekim arkadaşlarımız dönüşümlü çalıştılar. 15 Mart ile 1 Haziran tarihlerinde acil hastaların dışında çoğu zaman kapatma zorunda kalıyorduk. Diş tedavisine sadece sağlıklı hastalar gelmiyor, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü hastalarımızda var. Hastalarımız da bu süreçte tedavilerini ertelemek zorunda kaldıkları için bir mağduriyet yaşandı. Klinik olarak pandemi sürecinde çok zorluklar yaşadık. Devlet desteklemeleri sadece belli kesimlere yapıldı. İŞKUR üzerinden çalışan personellerimiz çalışabildi. Geriye kalan personellerimizin giderlerini tamamen kendimiz karşılamak zorunda kaldık.”

 “DIŞA BAĞLI BİR SEKTÖRÜZ”   

Pandemiden önceki dolar kuru ile şu anki dolar kurunun arasında iki kat olduğunu söyleyen Şen, “Diş klinikleri olarak tamamen dış ülkelere bağlıyız. Birkaç medikal ürünün dışında tamamen dışa bağlı bir sektörüz. Kullandığımız ürünler tamamen dolar ve euro üzerinden aldığımız için yükselen kurlar üzerinden yeni ürün almak mecburiyetindeyiz. En çok kullandığımız dolgu malzemesi belli bir kullanım süresi olduğundan stoklama da yapamıyoruz. Şayet stok yapmak istesek bile büyük bir maliyet gerektiriyor, bu da mümkün olmadığından her ürün aldığımızda o günün dolar kuru üzerinden almak mecburiyetinde kalıyoruz. Doğal olarak tedaviye gelen vatandaşların da mağdur olmasına neden oluyor, çünkü her seferinde fiyatlar yükseliyor.” dedi.

“DOLAR ENDEKSLİ BİR HAYAT YAŞAMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

Diş kliniklerinin tamamen dışa bağımlı olduğunu ifade eden Şen, “Türkiye’de yaşıyoruz ama maalesef dolar endeksli bir hayat yaşamak zorunda kalıyoruz. Bizlerde bu konuda çok sıkıtılar yaşıyoruz. Hastalarımızın mağduriyet yaşamalarının yanında klinikte çalışan hekim ve personellerde çok etkilendi. Bu süreçte personel çıkarmadık ama karşılıklı olarak fedakârlıkta bulunduk. Pandemi sürecinden önce ve sonra daha tedbirli ve özverili bir şekilde bütün tedbirlerimizi alıp hastalarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu. (İlkha)

Etiketler: