KIŞ LASTİĞİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Yukarı

KIŞ LASTİĞİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

KIŞ LASTİĞİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Bu içerik 101 kez okundu.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, aşırı buzlanmadan kaynaklı meydana gelebilecek trafik kazalarına karşı sürücülere, araçlarına kış lastiği taktırmaları tavsiye ediliyor. 1 Aralık Pazar günü itibariyle kış lastiği uygulaması zorunlu hale gelecek. Havaların soğumasından kaynaklı aşırı buzlanmalar ve meydana gelebilecek trafik kazalarına karşı sürücülerin araçlarına kış lastiği taktırmaları gerekiyor. Batman’da lastik değişim ve satış işletmeciliği yapan oto lastik ana bayii temsilcisi Ömer Irmak, kış lastiği hakkında bilgilendirmede bulundu.

 “KIŞ LASTİĞİ HAYATİ ÖNEM ARZ EDİYOR”

Kış lastiği uygulamasının 1 Aralık tarihinde başlayıp 1 Nisan tarihine kadar geçerli olduğunu belirten Irmak, “Kış lastiğinin önemi sadece karlı ve yağmurlu havalarda değil, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü bütün yol koşullarında kullanılması gereken bir lastik gurubudur. Kış lastiğinin teknik özelliği ısı derecesi 7 derecenin altına indiği zaman yumuşayan bir lastik gurubudur. Ama diğer lastik gurupları ise 7 derecenin altında sertleşiyor, bu da fren tutmada azalma meydana getirdiğinden kazalara neden olabiliyor. Bu nedenle kış lastiği hayati önem arz etmektedir.” ifadelerini kulandı.

“1 Aralık ta kış lastiği takmak zorunludur”

1 Aralık itibariyle bütün araçlarda kış lastiği takma zorunluluğunun olduğunu ifade eden Irmak, şöyle devam etti: “Ayrıca kış lastiklerinin diş milimlerinin 1,6’nın altına düşmemesi lazım. Araç sahipleri bu tür teknik detayları ancak yetkili bayilerden sağlıklı bir şekilde öğrenebilirler. Ana bayi olmamın nedeniyle araç sahiplerinin erken alımlarında da kendilerine uygun fiyattan vermekteyiz. Ayrıca elimizde sadece kış lastikleri değil dört mevsim diye adlandırdığımız lastik guruplarımız da mevcuttur. Bunlar hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilen lastik guruplarıdır.”

 “KAR YOK DİYE İHMALKÂR DAVRANMAYIN”

Kış lastiğinin hayati önem taşıdığını vurgulayan Irmak, “Müşterilerimizin kış lastiklerini takarken çıkardığımız yaz lastiklerini yanımızda muhafaza edip lastik hizmetini de vermekteyiz. Yazın başlangıcında 1 Nisan tarihinde ise müşterilerimizin kışlık lastiklerini çıkarıp depolayıp yazlık lastiklerini takıyoruz. Araç sahipleri ‘Batman sıcaktır hiç bir şey olmaz, kar yok’ diye ihmalkâr davranmasınlar. Çünkü bazen 20 santim veya yarım metre hayati önem arz etmekte ve kazaya sebebiyet vermektedir. O yüzden kış lastiği ve yaz lastiği arasındaki temel fark biri 9 buçuk metrede biri ise 10 metrede durmasıdır. İşte o yarım metre insanın kazaya sebebiyetini önler.” şeklinde onuştu.

“GÜVENLİĞİMİZ İÇİN DAHA TEDBİRLİ OLMAMIZ GEREKİYOR”

Kış öncesi araç lastiklerini değiştirmeye gelen vatandaş Abdulbaki Tek, “Kış yaklaşıyor, kendi güvenliğimiz için daha tedbirli olmamız gerekiyor. Arabamın lastiklerini değiştirmek için geldim. Aracımı yormaması ve hem yaz hem kış kullanmak için dört mevsim tercih ettim. Batman mevsimi de çok sert olmadığından dolayı dört mevsim bize yeterli geliyor.” dedi.(İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...