BEYAZ; SAĞLIK BAKANLIĞI VATANDAŞA EZİYET ETTİ
Yukarı

BEYAZ; SAĞLIK BAKANLIĞI VATANDAŞA EZİYET ETTİ

BEYAZ; SAĞLIK BAKANLIĞI VATANDAŞA EZİYET ETTİ
Bu içerik 291 kez okundu.

Türk Eczacıları Birliği yönetim kurulu üyesi M.Emin Beyaz, Grip Aşısı ilgili Sağlık Bakanlığının gerekeni yapmayarak vatandaşa eziyet ettiğini söyledi.
Kış mevsiminden önce Sağlık Bakanlığının, ilaç ve Eczacılık otoriteleriyle gerekli istişareyi yapmadığını ifade eden TEB yönetim Kurulu üyesi Beyaz, “Aşı tedariğini sağlayabileceklere gerekli izinleri verseydi bu karmaşa yaşanmazdı.
Pandemi döneminde grip aşısının yapılması (Özellikle riskli gruplar için) önemlidir. Bu konuda özveriyle çalışan ve hastasının sağlığını başkaygısı olarak gören eczacılarımızın hiç bir suçu yok. Ve ellerinden geleni yapmaktalar. Halkımızın bu durumun farkında olması ve aşı işinin nasıl işlediğini bilmesi önemlidir. Ayrıca aşı olmadan da gribe karşı alınacak önlemleri asla unutmamalıdır.
Hatırlatacak olursak; Grip aşısı, gribe karşı en güçlü korunma aracı olsa da kendinizi gripten ve Covid-19 dahil diğer virüslerden korumaya yardımcı olabilecek bazı faktörler bulunmaktadır. İşte gripten ve koronavirüs dahil diğer virüslerden korunmanıza yardımcı olabilecektir.” dedi. 
Beyaz Grip ile ilgili bazı faktörleri şöyle sırladı; 
“1-El temizliğine dikkat edilmeli, eller en az 30 saniye boyunca sabun ve bol suyla yıkanmalıdır.
2-Suyun ve sabunun olmadığı zamanlarda el temizliği için alkol bazlı dezenfektanlar kullanılmalıdır.
3-Olası bir bulaş riskine geçit vermemek için eller; gözlere, burna ve ağza temas ettirilmemelidir.
4-Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, sosyal mesafe korunmalıdır.
5-Grip, hava yoluyla çok kolay biçimde bulaşabilmektedir. Bu yüzden öksürürken veya hapşırırken ağız peçeteyle kapatılmalıdır. Eğer peçete yoksa öksürük, hapşırık esnasında ağzınızı dirseğinizle kapatmalısınız.
6-Özellikle gribin çok daha fazla görüldüğü kış aylarında kalabalıklardan kaçınılmalıdır.
7-Işık düğmeleri, kapı kolları gibi gün içinde yaygın şekilde dokunulan yüzeyler düzenli olarak temizlenmelidir.
8-Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, düzenli egzersiz yapılmalı, uyku düzenine dikkat edilmeli, gün içinde bol sıvı tüketilmeli, ve stresten uzak durulmalıdır.”

Etiketler:
Sende Yorumla...