YUMURTA FİYATLARINDAKİ ARTIŞA TEPKİ
Yukarı

YUMURTA FİYATLARINDAKİ ARTIŞA TEPKİ

YUMURTA FİYATLARINDAKİ ARTIŞA TEPKİ
Bu içerik 835 kez okundu.

Son günlerde yumurtada yaşanan yüksek zamdan olumsuz etkilenen yumurta satıcıları, fiyatların yaklaşık yüzde yüz arttığını belirterek işlerinin durma noktasına geldiğini söylediler.

Batmanlı yumurta satıcıları, dolardaki artış nedeniyle dış ülkelere ihracat edilmesinden dolayı artan yumurta fiyatlarının hem kendilerini hem de halkı olumsuz etkilediğini söyleyerek piyasadaki fiyatların yaklaşık yüzde yüz attığını belirttiler. Protein ve besin değeri bakımından önemli bir ürün olan yumurtaya yaklaşık yüzde yüze yakın zam yapıldı. Yumurta toptancıları ve satıcıları, kış mevsiminin yaklaştığı dönemde artan yumurta fiyatlarının, önümüzdeki günlerde daha da artacağını ifade ettiler. Daha önce 30'lu yumurta kolisi 10-12 TL'ye satılırken şu an 18 ile 21 TL'ye satıldığını belirten esnaf, zam nedeniyle işlerinin durma derecesine geldiğini söylediler. Yapılan zamlardan şikâyetçi olduklarını söyleyen Batman halkı ise yetkililerin duruma müdahale etmesini istiyor.

" 2-3 KOLİ ALANLAR ŞU ANDA HİÇ YUMURTA ALMIYOR"

Yumurta fiyatlarının yükselmesinden dolayı birçok vatandaşın yumurta fiyatlarını öğrendikten sonra almaktan vazgeçtiklerini söyleyen esnaf Ömer Uygur, "Şu anda yumurta fiyatları bayağı yükseldi. Birkaç gün önce 10 ile 12 liraya sattığımız yumurtaların fiyatı 19 ile 21 liraya yükseldi. Yaşanan artışın nedenini sorduğumuz zaman, bize artışın ihracattan dolayı olduğunu söylediler. Bu birkaç günde yumurta fiyatlarına ortalama yüzde 40 civarında bir artış meydana geldi. Bu durumda vatandaş mağdur oluyor. Yumurta soran 20 vatandaştan ancak 2 kişi alıyor. Fiyatlar uygunken 2-3 koli alanlar şu anda hiç yumurta almıyor. Yumurta satışlarım yarı yarıya düştü. Devletten yapılan ihracatın durdurulması ya da yükselen yumurta fiyatlarına müdahale etmesini istiyoruz." dedi.

"YETKİLİLERİN BU DURUMA BİR ÇARE BULMALARINI İSTİYORUZ"

Satışlarının yüzde 30 civarında düştüğünü ifade eden yumurta toptancısı Hüseyin Elik, halkın alım gücünün çok düştüğüne dikkat çekerek şunları kaydetti: "Yumurta fiyatlarındaki artış bizi çok etkiledi. Günde 100 koli satacağımıza 30 koli satıyoruz. Fiyat artışından memnun değiliz. 50 kişi fiyat soruyor 10 kişi ancak alıyor. İşlerimiz şu anda çok durgun. Aşağı yukarı yumurta fiyatları yüzde 40 arttı. Daha önceleri 13 liraya sattığımız yumurtayı şu an 18 lira, 16 liraya sattığımızı da 20 liraya satıyoruz. Yaşanan artışın sebebini üretici olan çiftlik sahiplerine sorduğumuzda bize dolardaki yükselme ve ihracattan kaynaklandığını söylüyorlar. Biz esnafın durumu şu anda hiç iyi değil, geçimimizi zor sağlıyoruz. Hadi biz kendimizden geçtik, vatandaş artık bir şey alamıyor çünkü alım güçleri kalmadı. Fakir fukara alamadığı zaman biz de vicdanen çok rahatsız oluyoruz. Yetkililerin bu duruma bir çare bulmalarını istiyoruz" (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...