SORUNLAR 20 YILLIK, 6 AYDA ÇÖZÜLMEZ
Yukarı

SORUNLAR 20 YILLIK, 6 AYDA ÇÖZÜLMEZ

SORUNLAR 20 YILLIK, 6 AYDA ÇÖZÜLMEZ
Bu içerik 1831 kez okundu.

Kent Konseyi toplantısına katılan Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Batman sorunlarının 20 yıllık olduğunu ve bu sorunların 6 ayda çözülemeyeceğini söyledi.

Kent Konseyi 3’ncü toplantısı 44. Bölge Eczacı Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya; Kent Konseyi Başkanı Abdulkadir Demir, Başkan Yardımcıları Eczacı Odası Başkanı Adnan Bayhan, Mali Müşavirler Odası Başkanı Hayrettin Başaran, Vali ve Belediye Başkanı Hulusi Şahin, Belediye Başkan Yardımcıları, Türk Eczacıları Birliği Üyesi Ecz. Mehmet Emin Beyaz, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, STK, Oda Başkan ve temsilcileri katıldı.

Batman Kent Konseyi’nin aldığı kararların ardından Batman Valiliği ve Batman Belediyesi olarak Kent Konseyine her türlü desteğin verileceğini hatırlatan Vali Şahin, Batman’ın gündemini meşgul eden sorunların en az 20 yıllık olduğunu, bu sorunların 6 aylık süreç içerisinde çözüme kavuşturulamayacağını söyledi.

10 YILDA TAMAMLANABİLİRDİ

Asbestli içme suyu borularının değişmesi için çalışma yaptıklarını ifade eden Vali Şahin, “Batman şehir merkezinde yaklaşık 600 km uzunluğunda içme suyu şebekesinin olduğunu tespit ettik. Herhangi bir yeraltı projenin olmamasından dolayı vanaların yerini dahi tespit etmekte zorlandık. Bunun için ciddi çalışma yaptık. 120 km uzunluğunda asbestli boruların olduğunu tahmin ediyoruz. Bunları en yakın zamanda yenilemek ve sağlıklı şebeke suyu vermek için proje hazırlıyoruz. Önceki yönetimler her yıl 5 km yenileme yapsaydılar, şuan asbestli boru kalmayacaktı. 20 yıllık kentin sorunlarını 6 ayda çözmemizi isteyenler bize haksızlık yapmasınlar” dedi.

OSB YOLUNDA DENETİMLER SIKLAŞTI

Kent Konseyi Toplantısında sorulara cevap veren Vali ve Belediye Başkan V.Hulusi Şahin, Kent Konseyi gündeminde olan sorulara içtenlikle cevap verdi.

Batman Şehri merkezinden Organize Sanayi Bölgesi girişine kadar olan çevre yolunun trafik kazalarının önlenmesi için önlem aldıklarını belirten Vali Şahin, “Organize sanayi bölgesine giden yol Karayolları sorumluluğunda olmasına rağmen, daha önce gerçekleşen trafik kazalarının ölümle sonuçlandığını gördük. Yol üzerinde sadece OSB kavşağında trafik ışıkları vardı. Kıradağı inişinde araçların süratli kullanılmasından dolayı Jandarma ekipleri tarafından denetim yapılması kararlaştırıldı. Denetimlerin sık olmasından dolayı yaklaşık bir yıldır ölümlü trafik kazası meydana gelmedi. Ayrıca Karayollarına ait olmasına rağmen, orta refüj belediye tarafından sulanıyor. Karayollarının ödenek sorunu olmasından dolayı bu işi de biz üstlendik.” dedi.

ZİLEK SUYU PAHALI BİR PROJE

Zilek suyunun Batman’a ulaştırılması için yapılan çalışmalardan sonra proje maliyetinin yüksek olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Zilek suyu için daha öncede çalışma yapıldığını gördük. Proje maliyetinin yüksek olmasından dolayı bunu gerçekleştirmek zor olabilir.  Ama Batman çayından çok temiz su elde edebiliriz. Doğal bir su rezervi var olduğunu biliyoruz. Batman çayında çakıl taşlarının yoğun olduğu bir bölge üzerinde çalışıyoruz. Su çakıl taşları sayesinde arıtılarak doğal hale geliyor. Ayrıca Batman’da özellikle yaz aylarında kesilen suların yeterli depo alanı olmamasından kaynaklandığını tespit ettik. Bununla ilgili bir firma ile çalışma yapılarak Batman’ın ihtiyacı olan depolamayı çıkardık. 60 Bin ton su deposu yerine 23 tonluk depoya sahip olduğumuz ortaya çıktı. Bunun içinde ciddi bir çalışma ortaya koyarak su sorununu ortadan kaldırmayı planlıyoruz” dedi.

MALİYET 800 BİN TL’DEN 60 BİN TL’YE DÜŞECEK

İluh Deresi ile ilgili yaklaşık 800 Milyon TL’ye mal olacak çalışmanın 50-60 milyon TL ile çözüme kavuşturulması için projenin devam ettiğini hatırlatan Vali Şahin, “İluh Deresi’nin ıslahının daha önce yapıldığını biliyoruz.Çözümün kentsel dönüşümle mümkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan çalışmalardan sonra 800 milyon TL olan maliyet 50-60 milyon TL’ye indirilmesi için farklı bir arayışa girdik. İluh Deresi boyunca Türkiye Petrollerinden yaklaşık 20 metrelik bir alan için talepte bulunduk. Bunun için Enerji Bakanlığı ve TP Genel Müdürlüğüne yardımcı olmaları için projemizi sunduk .Onay verilmesi halinde İluh deresi ortaya alınarak, sağ ve sol şerit yol yapılması düşünülüyor. 2.5 km’lik yol yeni yapılacak olan 500 Yataklı yeni Devlet hastanesine ulaşımı kolaylaştıracak” dedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...