BAKAN KOCA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Yukarı

BAKAN KOCA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BAKAN KOCA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Bu içerik 184 kez okundu.

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu

Son Dakika haberi; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korornavirüsle mücadele kapsamında alınacak önlemlerle ilgili 'Şu an herhangi bir ilave kısıtlamayı, sokağa çıkma yasağı gibi bir kısıtlamayı asla düşünmüyoruz.' dedi. Koca ayrıca şu an aşı çalışmalarından 2'sinin insan deney aşamasına yakın olduğu müjdesini verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

 

HERKESE ÜCRETSİZ TEDAVİ SAĞLANDI

DSÖ'nün Türkiye hakkında yayınladığı rapor. Türkiye'nin en zengin ülkeler arasında olmamasına rağmen salgında en cömert ülkelerden biri olduğu vurgulanıyor. DSÖ korona Türkiye raporundan sonra AB ilerleme raporuna değinmek istiyorum. Türkiye bu uygulamaları AB'nin bulaşıcı hastalıklarla ilgili direktiflerine uygun olarak yaptığı vurgu yapılmıştır. Sosyal güvencelerine bakılmaksızın herkese ücretsiz tedavi sağlanmıştır. AB ilerle raporunda yayınlanan bu değindiğim hususlar salgına kstandartlarda karşılık verdiğimizdir.

 

GRİP UYARISI

Ekim ayındayız. Gribin en yaygın olduğu günlere girdi. Koronaya karşı alacağımız tedbirler bizi gripten de koruyacaktır. 2 virüse karşı tedbir aynıdır. Grip ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Buna rağmen genel olarak gribin bulaşmasına karşı yeterli duyarlı değiliz. İki hastalığı birden geriletebiliriz.

 

AŞI ÇALIŞMALARI

Temmuz ayında oluşmaya başlayan yerli aşı grubu hakkında size detaylı bilgi vermedim. Bugün bu aşamaya geldiğimize inanıyorum. Aşı çalışmalarını doğrudan yöneten uzmanlar bulunmaktadır. 600 kişilik ekip tarafından bu çalışmalar yürütülmektedir. Şu an aşılarından 2'si insan deney aşamasına yakındır.

 

153 BİN İŞİYİ KAPSAYAN SAHA TARAMASINI 15 EKİM'DE TEKRARLIYORUZ

(Kovid-19) Enfeksiyonun yaygınlığı ve bağışıklık durumunu ölçmek için 153 bin kişiyi kapsayan saha taramasını 15 Ekim'de tekrarlıyoruz.

 

1,5 MİLYON DOZ GRİP AŞISI GELECEK İDDİAS

Grip aşısıyla ilgili yanlış bir algı oluşturuluyor. Bu dönemde herkesin aşı yaptırması gerekiyor tarzında bir yaklaşım var. Dünyada aşı gribi %20 oranında artış söz konusu.

Türkiye'ye geçen yıl 1 milyon 350 bin grip aşısı geldi, bu yıl 1 buçuk milyondan fazla olacak. Ama biz bu sayıyı daha da artırma gayretindeyiz

Etiketler:
Sende Yorumla...