YAŞAM’DAN FARKINDALIK
Yukarı

YAŞAM’DAN FARKINDALIK

Özel Batman Yaşam Hastanesi, “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda meme kanserinde farkındalık oluşturmak, hastaları bilinçlendirmek ve erken tanıya dikkat çekmek amacıyla pembe renkli bir etkinlik gerçekleştirdi.

YAŞAM’DAN FARKINDALIK
Bu içerik 874 kez okundu.


Hastanede oluşturulan etkinlik alanında hastalara meme kanseri ile ilgili bilgilendirme yapıldı. 
Etkinlik süresince hastanede bulunan tüm personeller pembe renkli maske ve kurdele takarak meme kanserinde erken tanının önemi hakkında farkındalık oluşturdu. Gerçekleştirilen etkinlik hastalar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı.

TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURDUK
Hastanede gerçekleştirilen etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel Batman Yaşam Hastanesi Genel Müdürü Burhan Dinç, “Özel Batman Yaşam Hastanesi olarak toplumsal fayda odaklı çalışmalarla toplumsal farkındalık oluşturmak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için gerçekleştirmiş olduğumuz etkinliğimiz bir hafta sürecek” açıklamasında bulundu.”

KADINLARDA EN YAYGIN MEME KANSERİ
Meme kanseri ile ilgili açıklamala yapan hastanenin Genel Cerrahi bölümünden Op. Dr. Mahmut Kesenci, “Meme kanseri tüm dünyada kadınlardaki en yaygın kanserdir. 40-45 yaşları arasındaki kadınlar için tahmini yeni meme kanseri insidansı yüz binde altmış üçtür. Kadınlarda görülen her 4 kanserden biri meme kanseridir. Tanı konan hastaların %80’e yakını 50 yaşını geçmiş kişilerden oluşur. Meme kanserine karşı 20 yaşından itibaren her kadın kendi muayenesini yapmalı, 35 yaşından sonra ise her kadın genel cerraha meme muayenesi yaptırmalıdır. Bir memede kanser varsa diğer memede kanser ihtimali 5 kat artmaktadır. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki mamografi taraması ile meme kanseri tanısı elle muayeneden yaklaşık 2 yıl öncesinden konabilmektedir. Bu nedenle her kadın şikâyeti olsun veya olmasın 40 yaşından sonra mamografi çekmelidir. Bu noktada Özel Batman Yaşam Hastanesi genel cerrahi polikliniği olarak, biz hastalığın tanı, tedavi ve takip süreçlerinde hastalarımızın yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.  

Etiketler:
Sende Yorumla...