EL SANATLARI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
Yukarı

EL SANATLARI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

EL SANATLARI EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
Bu içerik 148 kez okundu.

 Hasankeyf ilçe Kaymakamlığında yapılan toplantıda, Hasankeyf’e ziyaret amaçlı gelen yerli ve yabancı turistlerin satın almaları amacıyla Hasankeyf yöresine ait olup tarihi yapı ve figürlerinin el sanatına dönüştürülmesi, kursiyerlerin eğitilmesi, finansmanı ve satışının ne şekilde olacağı hususunda fikirler üretildi.  Ayrıca üretilen ürünlerin ekonomiye kazandırılması için satış bürolarımızın oluşturulması ve Hasankeyf yöresine ait yüzyıllar boyunca geleneksel hale gelmiş kilim dokuma sanatının tescili ve markalaştırılması için Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Çatom tarafından çalışmanın başlatılması kararı alındı.  Toplantının ardından satış reyonlarının oluşturulacağı alanda incelemelerde bulundu.

GELİR SAĞLAYACAK HAMLELER YAPACAĞIZ

 Hasankeyf ilçe  Kaymakamı Şenol Öztürk  burada yaptığı konuşmada “İlçemizin Geleneksel el sanatları alanında gerek üretim gerekse satış noktasında kadınlarımızın istihdamına destek olmak için Sayın Valimizin talimatıyla birlikte burada toplanmış bulunmaktayız. Özellikle İlçemize özgü kilim dokumacılığı ile birlikte diğer el sanatları anlamında da yöre halkına ekonomik gelir sağlayacak hamleler yapacağız” dedi.

Toplantıya Kaymakam Şenol Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı,  İlçe Yazı İşleri Müdürü Ramazan Çiçek, Batman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Beşir Arslan, Hasankeyf Halk Eğitim Müdürü Turan Kahraman, Batman Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) Sorumlusu Şükran ALTUN,  Batman Aile Destek Merkezi (Adem)  sorumlusu Sevinç Demirhan katıldı.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...