BU İLKELLİĞE SON VERELİM
Yukarı

BU İLKELLİĞE SON VERELİM

Batman Valiliği ile Diyarbakır Silvan Kaymakamlığı koordinesinde "Anız Yangınlarının Önlenmesi Bilgilendirme Toplantısı" yapıldı.

BU İLKELLİĞE SON VERELİM
Bu içerik 483 kez okundu.

“Anız yangınlarına karşı farkındalık oluşturmalıyız”
Silvan ilçesinde özelikle mısır hasadı sonrasında yakılan anızların, Batman'a ve çevreye vermiş olduğu zararların önlenmesi adına, anız yangınlarına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Silvan Kaymakamlığı Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda, anız yangınlarına karşı işbirliği içerisinde yürütülecek çalışma konuları ele alındı.

Toplantıya; Batman Valisi Hulusi Şahin, Silvan Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, kurum müdürleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

“Batmanlı çiftçiler anız yakmıyor”
Toplantıda bir konuşma yapan Vali Hulusi Şahin, nahoş bir konu için bir araya geldiklerini söyledi.

Anız yakmanın bilimsel olmadığı, tarımla, çiftçilikle alakalı olmadığını belirten Şahin, "Bu ovayı biz sizlerle paylaşıyoruz. Batman Çayı'nın bir tarafında siz varsınız, bir tarafında biz varız. Batmanlı çiftçiler de mısır ekiyor, buğday ve mercimek ekiyor. Silvanlılar da Bismilliler de aynı ürünleri ekiyor. Batmanlılar anız yakmıyor, son iki yıldır Bismilliler de yakmıyor ama Silvanlılar anız yakıyor. Biraz önce buraya gelirken, 6-7 noktada çok büyük anız yangınları gördük. Kara kara dumanlar, göğe yükseliyordu. Onlar bu akşam Batman'a varacak, bu gece Batman'ın üzerine sinecek ve biz zehir soluyacağız, zift kokusu çekeceğiz. Hastamız var, pandemi süreci, yoğun bakımda nefes almakta zorlanan KOAH hastalarımız var." dedi.

“Gerçekten çok zor durumdayız, insanlarımız ölüyor”
Anızla ilgili her türlü mücadeleyi sürdüreceklerini ifade eden Şahin, "Gerçekten çok zor durumdayız, insanlarımız ölüyor. Sizlerden rica ediyorum; çarşıda, pazarda sokakta, çiftçilerimize bunu anlatın. Bu anızı yakmayın. Bu işin vicdanı boyutu… Eğer vicdan ve ahlak sahibiysek davranışlarımızdan başkalarının emin olması lazım. Bizim dinimiz bize böyle emrediyor. Peygamberimiz böyle anlatıyor. İşin bir de hukuki boyutu var. Bu toplantıdan önce Silvan Adliyesi'ni ziyaret ettik. Kanunlarla ilgili gerekli çalışmayı yapacaklarını söylediler. Jandarma komutanımız da burada, onlar da gereken çalışmayı yapacak. Bundan sonra her cepheden anızla mücadele edeceğiz. Vicdanı olanın vicdanına hitap edeceğiz, ahlakı olanın ahlakına hitap edeceğiz, olmayanın da elini-kolunu arkadaşlarımız bağlayacak, en sert cezayı uygulayacaklar." diye konuştu.

“Bu ilkelliği ve yanlışı Silvan'dan silelim”
Konuşmasının devamında Şahin şunları söyledi: "Bir seferberlik sizden istiyoruz. Bu ilkelliği ve yanlışı Silvan'dan silelim. Geçen yıl Bismil'de daha fazlaydı. Onlardan mustariptik, geçen yıl yaptığımız çalışmalar neticesinde bu sene sadece üç yangın olmuş. Kendilerine teşekkür ettik. 'Siz gerçekten iyi komşularsınız' dedik. İnşallah sizlere de seneye teşekkür edeceğiz. Fakat bugün 500 bin kişi Silvan'a lanet ediyor, beddua ediyor. Silvan bunu hak etmiyor. Birkaç kötünün yaptığı size mal olmamalı. Bunu birlikte başarabiliriz. Bu işin makineleri var, tarla sahiplerine bunun dönüşü de oluyor. Lütfen bunları yapalım ve bu ilkelliğe son verelim."

Etiketler:
Sende Yorumla...