ANIZ YAKANLAR İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR
Yukarı

ANIZ YAKANLAR İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR

ANIZ YAKANLAR İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR

Hasat sonrası bazı bilinçsiz çiftçiler tarafından yakılan anız yangınları ile ilgili açıklama yapan Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, anız yakanların insanlık suçu işlediğini belirtti.

Coğrafi olarak dezavantajlı bir yerleşim yerine sahip olan Batman kent merkezinin son günlerde artış gösteren anız yangınlarından en fazla etkilenen yerleşim yerlerinin başında geldiğini hatırlatan Yalçın,

anız yangınlarından kaynaklı dumanın şehrin üzerinde simsiyah bir duman tabakası oluşmasına neden olduğu ve kentte yaşayan insanların oluşan partikül ve dumanın etkisiyle nefes almakta güçlük çektiğini ifade etti.

"ANIZ YANGINLARI ENGELLENMELİ"

 Özellikle KOAH, bronşit, astım vb. kronik hastalığı olanlar ile yaşlı ve çocukların bu durumdan daha fazla etkilendiğini anlatan Yalçın açıklamasının devamında şöyle dedi."Koronavirüs salgınının devam ettiği süreçte, bu hastalığa yakalanan hastaların nefes alıp vermekte güçlük çektiği ve sürekli olarak oksijene ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Soluduğumuz havanın her zamankinden daha çok temiz olması gereken salgın sürecinde, anız yangınları nedeniyle nefesimizin kesilmesi, soluduğumuz havanın kirletilmesi yüz binlerce insanımızın sağlığına kastedilmesi anlamına gelmektedir. Bir halk sağlığı sorunu olan anız yangınlarının müsebbiplerinin, koronavirüs salgını sürecinde insanlık suçu işlediği aşikârdır. Bu nedenle yetkili kurum ve kuruluşlarca anız yangınlarına süratli bir şekilde müdahale edilmeli, bu yangınları çıkaranlara karşı caydırıcı tedbirler alınmalı, çevreye ve halkımızın sağlığına zarar veren bu anız yangınları engellenmelidir."

Etiketler: