KÖYLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ
Yukarı

KÖYLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ

KÖYLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ
Bu içerik 1359 kez okundu.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, son günlerde yakılan anızlarla ilgili çağrıda bulundu. Anız yakılan köylerde sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerektiğini belirten Çevre Gönüllüleri Derneği, aynı şekilde Diyarbakır valisinin de anız yangınları konusunda herhangi bir çalışma ve açıklama yapmamasından dolayı görevden alınması gerektiğini savundu.

İl Hıfzıssıhha Kurulunu göreve çağırıda bulunan Batman Çevre Gönüllüleri Derneği anız yangınları ile yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. "Batman'da anız yangınları dumanları kenti sarmış, sağlıklı insanlar bile temiz oksijen alamadıkları için rahatsız durumda. Astım, bronşit, KOAH, kalp, tansiyon vs hastaları perişan. Kent nefes alamıyor. Durum bu kadar ciddi. Fail belli ve duruma hala ciddi müdahale edilmiyor.Devlet kolluk kuvvetleri ile alana inmeli, acilen yangını söndürmeli ve anızların olduğu köylerde sokağa çıkma yasağı uygulamalıdır. Köylerin çevresinde askerler nöbet tutarak, tarlalara giriş ve çıkışları engellemelidir. İl Hıfzıssıhha Kurulu bu kararı almalıdır. Bu karar hemen alınıp uygulanmalıdır. Üreten, alın teri dökerek ülke ve kent ekonomisine artı değer kazandıran köylülerimiz, çiftçilerimiz baş tacımızdır. Tepkimiz; sorumsuzca davranarak şu pandemi zamanında temiz oksijene muhtaç 500 bin insanın sağlığını tehlikeye atan, milyarlarca hayvanı cayır cayır yakan kendini bilmezleredir.

"DİYARBAKIR VALİSİ GÖREVDEN ALINSIN"

Batman'da yüz binlerce insan anız kâbusu yaşarken, ilimizin iktidar ve muhalefet beş Milletvekilinin bu konuda bir açıklama yapmamaları, halkın arasında bulunmamaları kabul edilemez. Sayın Milletvekillerimizi duman altında kalan halkımızın yanında görmek istiyoruz. Durumun ciddiyeti hakkında bilgilendirilmemişlerse, bu parti yöneticilerinin eksikliğidir. Ayrıca Valimizin çabaları, iki kez Bismil programları, kamuoyuna verdikleri mesajlarına rağmen bir kez olsun anızlar konusunda basına ve kamuoyuna, çiftçilere ve köylülerine bir açıklama yapma zahmeti bile göstermeyen Diyarbakır valisinin görevden alınması için gerekli girişimlerde bulunmaları için de, bu kentin başta seçilmiş tüm Milletvekili, siyasi parti ve STK temsilcilerini de sorumluluk almaya davet ediyoruz."

"HALK SAĞLIĞI TEHLİKEDE"

Sorumsuzluğüa sesiz kalınmaması gerektiğini anlatan Çevre Gönüllüleri; "Sayın Cumhurbaşkanımız durumdan haberdar edilmelidir.  Halk sağlığı tehlikede, bu gerçek gözler önünde. Bu nedenle itfaiyeler yetersiz kalıyorsa, köylerdeki yangınları söndürmek için- pandemi kuralları çerçevesinde-halkımız ve gönüllülerimizi tarlalara götürmeye, bunun için harekete geçmeye dernek olarak hazırız. Anız yakma ilkelliği artık tarihe karışmalıdır.  Bu sorumsuzluğa seyirci kalmayalım. "  ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Sende Yorumla...