SAATLER SÜREN KALP MASAJI İLE HAYATA DÖNDÜ
Yukarı

SAATLER SÜREN KALP MASAJI İLE HAYATA DÖNDÜ

SAATLER SÜREN KALP MASAJI İLE HAYATA DÖNDÜ
Bu içerik 1856 kez okundu.

Batman Bölge Devlet Hastanesine göğüs ağrısı ile başvuran 29 yaşındaki Vefattin Bağ, aniden fenalaşarak kalbi durdu. Acilde doktorların saatler süren kalp masajı sonrası hayata döndürüldü.

Göğüs ağrısı şikayeti ile Acil servise başvuran Vefattin Bağ aniden yere yığıldı. Doktorların muayene ettiği Bağ'ın kalp ve solunumunun durduğu fark edildi. Acil serviste yaklaşık 30 dakika süren kalp canlandırması sonucunda çok sayıda elektro şok verilerek hemen acil koroner anjiografi laboratuarına alındı.

Anjio ünitesine alınan Bağ, 1,5 saat kalp masajı ve çok sayıda yapılan elektro şok sonucunda toplamda 2 saati aşkın kalp masajı ve 30’un üzerinde elektroşok verilmesiyle birlikte, kalp damarının tamamen açıldığı bitirtildi.

HAYATTA KALMA ŞANSI BİNDE BİR’DEN AZ

Bölge Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Astan, yapılan başarılı müdahaleye ilişkin şöyle dedi, “1 saatlik kalp canlandırma işlemine rağmen hayata dönemeyen hastalarda tıbbi olarak umut tamamen bittiği algısı oluşturmasına rağmen kalbin tek bir atımı oluncaya kadar genç hastamızda umudumuzu koruduk. Aralıksız canlandırma ve damar açma işlemimize devam ettik. Ekipte aralıksız müdahalenin yaratmış olduğu yorgunluktan baş dönmesi ve bayılma benzeri durumlar yaşandı. Yerine destek personel zamanında çağrılarak müdahaleden taviz verilmedi. Literatürde bu kadar uzun kalp durması ve ölümcül ritim problemleri 1 saatlik müdahaleye rağmen yanıt alınamaması durumunda hayatta kalma şansı Binde Bir’den azdır. 2 saati geçkin bir müdahaleye böylesi hızlı düzelmenin, kalıcı izler bırakmadan yaşanmış olması bizi hem mutlu etti hem de bu zor günlerde umudumuzu korumanın ne kadar önemli olduğu bilincini güçlendirdi.”

YAŞIYOR OLMAM BİR MUCİZE

Hayatta kalmanın sevinci ve şokunu yaşayan 29 yaşındaki Vefattin Bağ, “Ben bir mucize yaşıyorum. Hayatta kaldığıma hala inanamıyorum. Tekrar nefes almamı sağlayan başta doktorum Ramazan Astan ve emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bana bir hayat bağışladılar. Allah razı olsun” dedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...