ANIZ YANGINLARI FELAKETTİR!
Yukarı

ANIZ YANGINLARI FELAKETTİR!

ANIZ YANGINLARI FELAKETTİR!
Bu içerik 217 kez okundu.

 

Yıllardır anızların yakılmaması için mücadele veren, çiftçilerin eğitilmesi ve ekicilerin bilinçlendirilmesi gereğine dikkat çeken Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, topluma karşı görevlerini sorumluluk çerçevesinde yerine getirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde düzenlenen toplantıları önemsediklerini belirten Batman Çevre Gönüllüleri Derneği anız yangınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

"Batman’da binlerce kalp, tansiyon, astım, bronşit ve koah hastası bulunmaktadır.  Bunlara bir de koronaya yakalanıp tedavi gören ve solunum destek cihazlarıyla evlerinde tedavi gören sayısız hasta eklenmiştir. Bu insanlarımızın yaşam haklarını tehdit eden, doğa ve çevre için büyük yıkım olan, milyarlarca hayvanın yakılma suretiyle ölümlerine neden olan anız yakılmasını, ‘bilerek ve tasarlayarak cinayet’ olarak değerlendirmekteyiz. Anız yakan çiftçiler, tarlalarını ateşe verdiklerinde insanlarımızın yaşam haklarına kast edip, solunum sıkıntısı yaşattıkları gibi, milyonlarca böceği, kuşu, yılanı, fareyi vs. yok ediyor, beslenme zincirindeki kopuklukla başka hayvanların da yaşamına kast ediyorlar.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak anız yakmayan Batman ve Bismilli duyarlı çiftçilerimize ve köylülerimize biz de teşekkür ediyoruz."

 

SİLVANLI ÇİFTÇİLER UYARILMALIDIR

Son günlerde Silvan yöresinden kentimiz üzerine gelen anız yangınlarından kaynaklı dumanlar için Silvanlı çiftçilere dikkat çekmeyi görev bildiklerini anlatan Batman Çevre Gönüllüleri Derneği ;" Batman Çayının öte yakasında binlerce dönümlük arazilerinin anızlarını ateşe veren Silvanlı Çiftçilerin acilen uyarılması için Silvan Kaymakamlığına sorumluluklarının hatırlatılmasını istiyoruz. Çok büyük bir sorumsuzlukla anız yakmaya devam edenler en ağır cezai yaptırımlarla cezalandırılmalıdır. Anız yakılmaların artık tarihe karışması gerektiğine inanıyoruz. Batman Valiliği, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının anız yangınlarının önlenmesine yönelik farkındalık, kamuoyu oluşturma ve her türlü bilinçlendirme çalışmalarını önemsiyor ve bu tür çalışmalara ilgili ve duyarlı tüm sivil toplum kuruluşlarının da katılımlarının sağlanmasını öneriyoruz. Dernek olarak daha etkin şekilde yapılacak olumlu ve toplum yararına her çalışmaya gönüllülük temelinde katılım sağlayarak desteklemeyi de görev biliyoruz. Bu vesile ile başta tüm çiftçilerimiz ve köylülerimizi duyarlı olmaya, eğitimcilerimizi, din adamlarımızı, öğrencilerimizi de her zeminde kamuoyu duyarlılığı için desteğe davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.(Mahsum Cihangir)

Etiketler:
Sende Yorumla...