DEDAŞ ÇİFTÇİYE 200 BİN TL CEZA KESTİ
Yukarı

DEDAŞ ÇİFTÇİYE 200 BİN TL CEZA KESTİ

DEDAŞ ÇİFTÇİYE 200 BİN TL CEZA KESTİ
Bu içerik 1007 kez okundu.

İkinci ürün ekmediği halde kendisine ve ailesine yaklaşık 200 bin TL’ye yakın ceza kesildiğini iddia eden çiftçi Atilla Ayhan, DEDAŞ’ın ceza kesimlerinde usulsüzlük yaptığını belirterek, mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Batman’ın Kozluk ilçesi Günyayla (Bızeziye) köyünde ikinci ürün ekmediği halde DEDAŞ tarafından kendisine ve ailesine 200 bin TL’ye yakın fatura kesildiğini ileri süren çiftçi Atilla Ayhan, yaptığı tüm itirazlara rağmen mağduriyetinin giderilmediğini belirterek yetkililere seslendi.

DEDAŞ’ın bölgede devlet gücünü arkasına alarak usulsüzce cezalar kestiğini ve vatandaşı devlete karşı kışkırttığını belirten Ayhan, haksız yere çıkarılan faturaların, açık bir şekilde yapılan hırsızlıktan farksız olduğunu dile getirdi.

“2013-2014-2015 yıllarında kuru tarım yapmaktaydık. O yıllarda sulu tarım yani 2’nci ürün için tarım müdürlüğüne başvuru yaptık ama maddi imkânlardan dolayı sulu tarımı yapamadık.” diyen Ayhan, “DEDAŞ, illaki sulu tarım yapmışsınız diye bana ve aileme yaklaşık 200 bin TL ceza kesti. Defalarca itirazda bulunmamıza rağmen ve DEDAŞ elemanlarının saha araştırmasında burada herhangi bir sulama yapılmadığı belirtilmesine rağmen mağduriyetimiz hala çözülmedi. Dosyalarında burada sulama yapılmadığına dair tutanaklar mevcuttur. DEDAŞ, itirazlarımızı neden kabul etmiyor biz de anlamış değiliz. Bedavadan bizden para istiyorlar, açıkçası bunlar bölgeyi haraca bağlamış.” ifadelerini kullandı.

“RAPORLARINDA BU ARAZİLERİN SULANMADIĞI AÇIKÇA ORTADADIR”

Diyarbakır’daki yetkili mercilere konuya dair itirazlarını gönderdiklerini belirten Ayhan, “Diyarbakır’da olumsuz olarak bize döndü. İşte, ‘Kurul toplanmış, itirazınızı reddetmiş’ diye. İtirazı reddettiği zaman bizleri de çağırması lazım. Savunmamızı da alması lazım ancak savunmamızı almıyor. Dosyada, DEDAŞ’ın kendi elemanlarının mevcut raporlarında bu arazilerin sulanmadığı açıkça ortadadır. Biz, ‘Sadece sulama yapacağız’ dedik ama maddiyattan dolayı yapmadık. DEDAŞ ise ‘illaki yapmışsınız’ diyor. 200 bin TL’lik borcu ödeyecek durumda değiliz. Geçen günlerde CİMER’e de başvuruda bulunduk. DEDAŞ, bu tür haksızlıkları vatandaşlara yapmasın. Yazıktır, günahtır. 200 bin TL ödemek öyle kolay değil.” şeklinde konuştu.

“DEDAŞ’IN YAPTIĞI AÇIK AÇIK HIRSIZLIKTIR”

DEDAŞ’ın söz konusu haksızlıklarının sadece kendilerine dönük olmadığına vurgu yapan Ayhan, şöyle devam etti:“Bu durum biz de tek yok. Çevre köylerde de yaptılar aynı şekilde. İstedikleri tüm bilgi ve belgeleri tahsis etmemize rağmen kabul etmiyorlar. Devletin gücünü arkasına alarak illaki ödeyeceksiniz diyorlar. DEDAŞ’ın yaptığı usulsüzlüktür. İnsanları, çiftçileri bu kadar mağdur etmenize ne gerek var. Benim ve ailemin tüm hesaplarını bloke etmişsiniz. Bunun adı açık açık hırsızlıktır. Yetkili tüm mercilere buradan sesleniyorum; benim ve ailemin mağduriyetinin bir an önce giderilmesini istiyorum. Dosyalarım tekrardan incelensin, böyle bir şey varsa haklarını alsınlar ama yoksa da bizi mağdur etmesinler.”

Konuyla ilgili muhabirin görüştüğü DEDAŞ Diyarbakır, Batman ve Kozluk yetkilileri, herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı.(İLKHA)

 

Etiketler:
Sende Yorumla...