ONLİNE EĞİTİM TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNE RAĞBETİ ARTIRDI
Yukarı

ONLİNE EĞİTİM TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNE RAĞBETİ ARTIRDI

ONLİNE EĞİTİM TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNE RAĞBETİ ARTIRDI
Bu içerik 102 kez okundu.

Salgın sebebiyle öğrenciler eğitimlerini dijital ortamlarda devam ettirirken, uzaktan eğitimin yapılması özellikle dizüstü bilgisayar ve tabletlere olan talebi artırdı. Sektör temsilcileri ise teknolojik ürün bulmakta sıkıntı yaşandığını belirttiler.

Teknoloji ürünlerinde talep artışı yaşanıyor. Yeni eğitim modeli vatandaşları teknolojik ürünlere ve internete yönlendirdi. Coronavirus salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçişle birlikte öğrencilerin başta tablet ve dizüstü bilgisayarlar olmak üzere teknolojik ürünlere rağbeti büyük oranda arttı. 2’inci el tablet ve bilgisayar ürünleri dahi bulunmaz hale geldi.

Aynı şekilde ev internetine de rağbet artmış durumda. Evde öğrencilerin ders takibi yapabilmeleri için internet ihtiyacı olmayan aileler bile eve internet almak zorunda kaldı. Konuyla ilgili İLKHA mikrofonuna konuşan sektör temsilcileri, büyük bir talebin yaşandığı teknolojik ürünlerde yüzde 150 oranında fiyat artışının yaşandığına dikkat çekti.

“FİYATLAR BAYAĞI BİR YÜKSELDİ”

Yoğun talep nedeniyle teknolojik ürünlerin fiyatlarında ciddi anlamda artışın yaşandığına dikkat çeken Bilişim Sektörü Uzmanı Şehmuz Sevim, "Pandemi süreci ile birlikte evlerimize kapandık. Bu süreç vatandaşları etkilediği gibi eğitim camiasını da çok büyük oranda etkiledi. Dolayısıyla tüm dünyada üretim de azalmaya gidildi. Bu teknoloji bazında yaşanan azalmalar kullanıcı açısından büyük zorluklara neden oldu. Bundan dolayı özellikle ülkemizde teknolojik cihazların fiyatları ülkemize kısıtlı ürün gelmesinden kaynaklı yükselmeye başladı. Örneğin geçen ay 70 ila 90 lira arasında sattığımız bir web kamera, bugün 170 ila 180 lira arasında yükseldi. Geçen hafta 170 liraya aldığım kamerayı bugün 210 liraya aldım. Fiyatlar bayağı bir yükseldi." dedi.

“BÜYÜK SIKINTILARA NEDEN OLDU”

Teknolojik ürünlerde fiyat artışının halkı mağdur ettiğini vurgulayan Sevim, şöyle devam etti: "Yeni eğitim modelinde başarılı olmak için şu anda herkes evine bilgisayar, tablet ya da web kamerası almak zorunda. Yalnız devlet yetkililerinin de bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Şöyle ki; EBA canlı derslere geçişindeki sıkıntılar bir yana teknoloji ürünlerindeki fiyatların aşırı derecede yükselmesi fakir insanlar açısından çok büyük sıkıntılara neden oldu. Herkes evine bilgisayar alamayabilir. Mesela tabletler daha ekonomik fakat eski tabletlerdeki sürümü EBA desteklemiyor. Milli eğitim camiasındaki yetkili kişilerin eski tabletlerin kullanılabilmesi için EBA yazım ile ilgili bir çalışma yapmaları lazım, yoksa herkes evine yeni bir tablet almak zorunda kalacak. Tablet üzerinden çalışmayı düşünenlere de ekonomik açıdan kötü bir durum oluyor."

 “YÜZDE 150 ORANINDA ARTIŞ VAR”

Fiyatlardaki artışın nedeninin teknolojik ürünlerdeki üretimin azlığından kaynaklandığını ifade eden Alkaş, şunları söyledi: "Pandemi sürecinden önce teblet fiyatları 400 ila 500 lira seviyelerindeyken şu anda bin 300 ila bin 500 lira seviyelerinde olması kesinlikle öğrencilerimizi mağdur etmektedir. Uzaktan eğitim bu nedenle sekteye uğramaktadır. Bilgisayar fiyatları daha önce bin 500 ila 2 bin arasındayken şu anda 3 bin 500 lira üzerinde seyrediyor. Teknolojide yüzde 150 oranında bir artış var. Vatandaşlar da ikinci ele yöneldi fakat öğrencilerimizin ikinci el cihazlarla bu eğitimi sürdürebilme ihtimalleri çok düşüktür." (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...