FISTIK ÜRETİMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Yukarı

FISTIK ÜRETİMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

FISTIK ÜRETİMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Bu içerik 119 kez okundu.

​Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından "Fıstık Hasadı Etkinliği" düzenlendi. Beşiri ilçesine bağlı Oğuz köyü Kışlacık mezrasında düzenlenen etkinliğe; Batman Valisi Hulusi Şahin, Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener, oda başkanları, tarım danışmanları ve çok sayıda çiftçi katıldı. Fıstık hasadıyla ilgili bir açıklama yapan Vali Hulusi Şahin, fıstığın Batman için bir lütuf olduğunu söyledi.

"7 YAŞINA KADAR SABREDERSENİZ PİŞMAN ETMİYOR"

Fıstığın ekonomik alanında iyi bir getirisinin olduğunu belirten Şahin, "Çünkü fıstık hububat arazisi gibi verimli olmadığı alanlarda burası gibi eğimli hububat yetiştiği arazileri sevmediği bir ürün. Gerçekten de ekonomik alanında çok iyi getirisi var. Eğer sabırlı olursanız ağacın 7 yaşına kadar sabrederseniz sizi pişman etmiyor. Üreticisine gerçekten gelir elde eden bir üründür. Batman ve bölgesinde 15 yıldır yoğun olarak dikilmeye başlandı. Sonuç olarak sadece vatandaşımızın ve çiftçimizin cebine hitap etmiyor. Görselliğimizde arttı. Çünkü her biri birer ağaç bunların ve fotosentez yapıyor, oksijen üretiyor. Arazilerimiz o manada yeşerdi güzelleşti. Ayrıca fıstık işçisinin olduğu yerde anız yangını da ortadan kalkıyor. Çünkü onlar gözleri gibi bahçelerine bakıyorlar.” dedi.

"FISTIK ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLEYEME DEVAM EDECEĞİZ"

“Her yönüyle fıstık Batman'a iyi geldi” diyen Şahin, “Şu anda 60 bin dekar bir arazide fıstık üretimini Batman yapıyor, her geçen gün bu oran artıyor. Bizlerde hem Özel İdare kaynaklarından, hem GAP idaresinden desteklerle özelikle zararlılara karşı çiftçimizin yanındayız. Ayrıca teşvikleri Tarım Bakanlığı veriyor. Fıstık çiftçisini desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.(Mahsum Cihangir)

Etiketler:
Sende Yorumla...