FISTIK HASADI ÇUVAL SATIŞLARINI 3 KAT ARTIRDI
Yukarı

FISTIK HASADI ÇUVAL SATIŞLARINI 3 KAT ARTIRDI

FISTIK HASADI ÇUVAL SATIŞLARINI 3 KAT ARTIRDI
Bu içerik 167 kez okundu.

​Fıstık hasadının başlamasıyla çuval satışlarının 2-3 kat artması esnafın yüzünü güldürdü. Siirt’te 2020 yılı fıstık hasat döneminin başlamasıyla esnafta yoğun günler yaşanıyor. Özellikle fıstık araç-gereçlerinin satıldığı iş yerlerinde fıstık toplamada kullanılan çuval, tırmık gibi eşyalar ilgi görüyor.

Siirt’te fıstık araç gereçleri satışı üzerine bir iş yeri bulunan İlhan Kavun, hasat sezonun başlamasıyla çuval siparişlerine yetişemediklerini söyledi.

Kavun, “10 yıldır çuval ve branda satıyorum. Bu yıl pandemiden dolayı işlerimizde düşüş vardı.  Fıstık, arpa, buğday, çekirdek, badem, hasat aylarında olduğumuz için vatandaşların yoğun bir talebi var. Öyle oluyor ki siparişlere dahi yetişemiyoruz. Yoğunluk artığı için mal bulmada biraz zorlanıyoruz.” dedi.

İşlerinin yoğun geçmesine sevindiklerini belirten Kavun, “Bu yıl satışlarımız geçen seneye göre 2-3 kart arttı. Çuval fiyatları geçen yıl olduğu gibi bu yılda aynı fiyattır. Herhangi bir değişim yok. Çuval fiyatları 75 kuruştan başlıyor 1 TL’ye kadar devam ediyor. Hem biz hem hasat yapan iş sahipleri hem de üreticide bu yıl durumdan memnundur. İnşallah her yıl işlerimiz böyle devam eder ve herkes böyle kazansın.” ifadelerini kullandı.

“BRANDA SATIŞLARIMIZA DA BAYA TALEP VAR”

Geçen yıllarda işlerinin az olma sebeplerini açıklayan Kavun, “Geçen yıl fıstık, badem ve diğer ürünlerin verimi azdı. Bu yıl bereket daha fazla olduğu için işlerimiz daha da çok. Bu yıl ayrıca branda satışlarımıza da baya talep var. Bunu alanlar genelde fıstık, üzüm ve badem toplarken ağaçların altına bırakmak için satın alıyorlar. Müşterimizin isteğine göre kesim ve dikim işlerini de yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

“CORONAVİRUS’TEN DOLAYI İLÇELERDEN YOĞUN TALEP OLUYOR”

İlçelerden de sipariş aldıklarını belirten Kavun şöyle konuştu:  “İlçelerden de hem çuval hem de brandalara yoğun talepler var. Tabi Coronavirus’ten dolayı merkeze gelmek istemeyen müşterilerimiz var. Bizde bunları ilçe arabalarına koyup müşterilerimize gönderiyoruz. İlçelerden siparişlerin artmasının bir sebebi de köylerde kalan vatandaşlar hem virüs kapaktan korkuyor hem de boşuna yol çekmemek için merkeze gelmiyorlar. Bundan dolayı ilçelerden yoğun talep oluyor.” (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...