SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞIYOR
Yukarı

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞIYOR

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞIYOR
Bu içerik 4612 kez okundu.

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçiler, işveren köylülerin saldırısına uğraması büyük tepkilere neden oldu.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden Sakarya’ya giden 16 fındık işçisi, bu sabah işveren ve köylülerin saldırısına uğradı. Fındık işçileri, saldırı sonrası memleketlerine dönmek için yola çıktı.

Saldırıya uğrayanlardan işçiler, “Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren ve köylüler gelip, ‘köpek sürüsü’ diyerek saldırmaya başladılar. Kadın, çocuk, bebek demeden herkese saldırdılar.” dediler.

Olay sonrası sosyal medyada adeta tepkiler yağdı. Birçok kullanıcı, “Doğu’da ‘sosyal deney’ yapacağınıza Batı’da ‘insanlık deneyi’ yapın!” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

SAKARYA VALİLİĞİNDEN TARIM İŞÇİLERİN DARP EDİLDİĞİ İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sakarya Valiliği, mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönündeki iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 22 Ağustos'ta Kocaeli'de fındık bahçesi sahipleri ile mevsimlik tarım işçileri arasında yaşanan arbedeyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapıldığı ve soruşturmanın devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22 Ağustos 2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır. Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tesbit edilememiştir.

Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikâyet bulunmamaktadır. Bahse konu iddia edilen olayın Türkiye’nin neresinde ve ne zaman yaşandığının tesbiti ile ilgili de Emmniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir." (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...