MISIR HASADI BAŞLADI
Yukarı

MISIR HASADI BAŞLADI

MISIR HASADI BAŞLADI
Bu içerik 374 kez okundu.

Batman genelinde mısır hasadı yapılırken çiftçiler, yüksek girdi maliyetlerinin yanı sıra münavebe (ekim nöbeti) sisteminden dert yandı.

Batmanlı çiftçilerin önemli geçim kaynaklarından biri olan mısırın hasadına başlandı. Bu yıl beklenenin üstünde olmasa da mısırdan iyi verim alan çiftçiler; gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi önemli girdi maliyetlerine yüksek oranda zamların yapıldığını, bunun kendilerini mağdur ettiğini ifade ediyor. Öte yandan çiftçiler, münavebe sisteminden dolayı desteklerinin kesildiğini, destek alamamanın sıkıntısını yaşadıklarını vurgulayarak devletten destek talebinde bulundu. Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, kent genelinde yaklaşık 60 bin dekar civarında mısır ekimi yapıldığını söyledi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ BURUKLUK YAŞIYOR”

Mısırda rekoltenin beklenenin üstünde olduğunu belirten Doğan, “Bizim Batman ovasında 60 bin dönüm civarı ekili mısır alanımız var. Bu senede mısır hasadına başlamış bulunmaktayız. Rekolte beklentimizde şüphe vardı az olacak diye ancak rekolte beklediğimizden daha fazla oldu. Bu da bizim için sevindirici bir durumdur. En büyük sıkıntımızın her zaman olduğu gibi girdilerin fazla olmasıdır. Bakanlık tarafından belirlenen fiyat girdilerin gerisinde kaldığı için, çiftçilerimiz burukluk yaşıyor maalesef. Bizim yetkililerden esas beklentimiz girdi fiyatlarının biraz daha düşük olması, özellikle de kimyevi gübrelerin ve yakıtın düşük olmasıdır.” dedi.

''GİRDİ ARTINCA, KAR MARJI AZALIYOR''

Münavebe sistemine bir çözüm bulunmasını isteyen Doğan, “Mısır bitkisi toprağı sömüren çok fazla gübre isteyen, toprağı yoran bir bitkidir. Dolayısıyla çiftçi de daha fazla verim alabilmek için, gübreye biraz daha fazla yüklenmekte. Bu şekilde çiftçi girdiye yükleniyor, girdi artınca da kar marjı azalıyor, çiftçilerimiz bu konudan mustaripler. İkinci bir sıkıntımız da münavebe sistemdir. Bakanlık tarafından uygulanan münavebe de 3 yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçilerimiz Bakanlığın verdiği desteklemelerden hiçbir şekilde yararlanamıyor. Buna bir çözüm getirilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

''BAKANLIK TEŞVİK SİSTEMİNİ GETİRMELİDİR''

Açıklamasının devamında Doğan şunları söyledi: “Zaman zaman bakanlık yetkilileriyle, genel merkezle ve ziraat odasıyla da görüştük. Bakanlık bu uygulamayı devam ettirecek ancak bu desteklerin kesilerek, cezalandırma yoluna gidilmesini doğru bulmuyoruz. Bakanlık topraktan ve çiftçiden verim almak istiyorsa teşvik sistemini getirmelidir. Münavebe sistemine uyan çiftlilerimizin desteklerini arttırarak, uymayan çiftçilerin desteklerini de tümden keserek değil de azaltarak bir destek yoluna gidilebileceğini düşünüyoruz.”

''BEKLENTİMİZ 85 BİN TON CİVARIDIR''

Yetkililerin çiftçilerin talebini göz ardı etmemeleri gerektiğini dile getiren Doğan, “Bu noktada yardımcı olmalılar ki sürdürülebilir bir tarımı devam ettirelim. Çiftçimiz her şeye rağmen tarlasındadır, üretimine de devam etmektedir. Bu milli gelire doğrudan katkıdır ve sürdürülebilir bir sektördür tarım. 2 gündür yaptığımız biçmelerde rekoltenin artacağını düşünüyoruz, beklentimiz ise 85 bin ton civarıdır.” ifadelerini kullandı.

''ÇİFTÇİ GELECEK SENE EKİM YAPAMAYABİLİRLER''

Uzman Tarım Danışmanı Kazım Epaydın ise çiftçilerin büyük oranda girdilerin maliyetinden şikâyetçi olduğunu kaydetti.  Bu nedenle çiftçilerin gelecek yıl ekim yapmayabileceğini söyleyen Epaydın şöyle devam etti: “Toplamda 5 uzman tarım danışmanıyla Ziraat Odasında 5 yılı aşkındır çalışıyoruz. Merkeze bağlı köylerde ve merkezdeki çiftçilerimize danışmanlık konusunda yardımcı oluyoruz. Çiftçilerimizin yüzde 90'ı genel anlamda girdi maliyetlerinden şikâyetçi. Hem sulu hem kuru tarımda hem de bağ bahçelerde girdi maliyetlerinin her yıl artmasıyla çiftçilerimiz zor durumda kalıyorlar. Fiyatların düşük olması sebebiyle maliyetler çok yükseldi. Mevsim başlamadan, mazot, gübre ve tohum fiyatlarının artış sağlamasıyla ve münavebe sisteminin de getirilmesiyle çiftlilerimiz gelecek sene ekim yapamayabilirler. Çiftçilerimiz bu konuda mustarip, bir an önce çözülmesi için devletten yardım bekliyorlar.”(İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...