ÇOCUKLUK ÇAĞI TARAMALARINI İHMAL ETMEYELİM
Yukarı

ÇOCUKLUK ÇAĞI TARAMALARINI İHMAL ETMEYELİM

ÇOCUKLUK ÇAĞI TARAMALARINI İHMAL ETMEYELİM
Bu içerik 179 kez okundu.

Batman İl Sağlık Müdürü Dr.Mehmet Hakan Pamukçu, ‘3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

‘Çocukluk Çağı Taramaları’na dikkat çeken Pamukçu, “Çocuklar, bir ülkenin geleceği ve umudu olmalarının yanı sıra, toplumun en kırılgan grubunu da oluşturmaktadır. Çocukların en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır."dedi.

 

ÇOCUĞA SAĞLIKLI BİR GELECEK SAĞLAR

Türkiye'de  doğan her çocuk; doğumdan sonra ilk yıl içinde 9 defa, 6 yaşına dek 17 defa ve bundan sonrada okul çağı boyunca yılda bir kez Aile Hekimleri tarafından izlendiğini ifade eden Pamukçu; "Taramalar, hastalıkların belirti ve bulgu vermeden belirlenmesini amaçlar. Çocukluk çağı taramaları bu kapsamda sunulan en temel koruyucu sağlık hizmetleri olup, yenidoğan döneminden başlayarak çocuk izlemleri ücretsiz sunulmaktadır.Doğan her bebeğin topuğundan alınan birkaç damla kan ile Fenilketonüri, KonjenitalHipotiroidi, KistikFibrozis ve Biyotinidaz Eksikliği yönünden taranması önemlidir. Çünkü bu taramalar sayesinde, bu hastalıklar nedeniyle oluşabilecek, geri dönüşümü olmayan hasarlar engellenebilmekte veya etkileri azaltılabilmektedir. İşitme kaybıyla doğan ya da doğum sonrası dönemde işitme kaybı ortaya çıkan çocuklarda işitme kaybının çocuğun konuşma gelişimini etkilemeden ve psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklı bir birey olarak toplumdaki yerini almasını sağlayacak şekilde erkenden saptanması amacıyla doğum sonrası hastanelerimizde ve ilkokul 1. Sınıfta öğrenim gören öğrencilerine Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından okullarda tarama yapılmaktadır. "dedi.

SAĞLIKLI ÇOCUK İÇİN TARAMALARI İHMAL ETMEYİN

Görme taramaları bebeklerde 0-3 ay, 36-48 aylık çocuklarda ve ilkokul 1. sınıflarda görme taraması kayıtlı olunan aile hekimliği tarafından yapıldığına dikkat çeken Pamukçu mesajının devamında şöyle dedi. " Bebek ya da çocuklara zarar ya da acı veren uygulamalar değildir. Gelişimsel Kalça Displazisiise Halk arasında doğumsal kalça çıkığı olarak da bilinir. GKD taraması için bebek 1 aylık olunca fizik muayenesinin yapılması için aile hekimine götürülmesi,  risk faktörü taşıyan veya muayenede GKD açısından şüpheli görülen bebeğin ortopedi uzmanına yönlendirilerek gerektiğinde radyolog tarafından da 4-6 haftada kalçaultrasonu ile değerlendirilmesi erken tanı ve tedavi için önemlidir. Yaşamın ilk 6 ayında çeşitli ortezler kullanılır ve kısa sürede kolaylıkla tedavi edilebilirken, yaş büyüdükçe düzeltme ve alçı daha ileriki dönemlerde cerrahi tedaviler kullanılmaktadır. Tedavi geciktikçe kullanılacak yöntemler daha zor ve kalıcı sakatlık riski daha yüksek olmaktadır. GKD önlenebilir bir sakatlık nedenidir.Tarama testleri bir çocuğa sağlıklı bir gelecek armağan etmenin ilk ve en önemli basamağıdır. Sağlıklı bir çocuk için kontrollerini ve taramaları ihmal etmeyelim”

Etiketler:
Sende Yorumla...