BARO HAREKETE GEÇTİ
Yukarı

BARO HAREKETE GEÇTİ

BARO HAREKETE GEÇTİ
Bu içerik 395 kez okundu.

Köşe yazısında Batmanlı kızlara yönelik ağır hakaret, iftira ve mesnetsiz iddialara yer veren Cumhuriyet gazetesi sözde yazarlarından Işıl Özgentürk’e tepkiler sürüyor.

Batman Barosu İnsan Hakları Merkezi “Halkın bir kesimini, bölge farklılığına dayanarak basın yolu ile alenen aşağılama” suçlamasıyla Cumhuriyet gazetesi sözde yazarlarından Işıl Özgentürk ve gazetenin genel yayın yönetmeni Aykut Küçükkaya hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Batman Barosu adına Avukat Nuri Mehmetoğlu tarafından Batman Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Işıl Özgentürk tarafından “Porno Çukurunda Debeleniyoruz” başlıklı bir yazı yazıldığı ve yazıda Batmanlıların aşağılanıp, halka hakaret edildiği belirtildi.

SOMUT BİR BİLGİYE DAYANMADAN AKTARILDI

Yazının herhangi bir sosyal, toplumsal, antropolojik veya başka bir bilimsel inceleme veya araştırmaya dayanmadığı gibi somut bir bilgiye de dayanmadığı aktarılan dilekçede, şu ifadelere yer verildi: “Yazıda anlatılanların Batman’da geçtiği ve Batmanlılar tarafından uygulandığı iddia edilerek, bölge ve bölge halkı aşağılanmış ve hakaret edilmiştir. Yazı içeriği incelendiğinde yazıda ‘halkın bir kesimini, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılandığı’ açıktır. Ayrıca yazıda; onur, şeref ve saygınlığını rencide eder nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat edilmekle, (Batman) bölge halkının tamamına hakarette bulunulmuştur. Somut olaydaki söylemler, hakaret suçu kapsamına girmektedir. Hakaretin mağduru Batman'da yaşayan veya Batmanlı olan tüm kişilerdir. Bu bağlamda; kendi adımıza, Batman Barosu adına, Batman’da yaşayanlar adına ve Batmanlılar adına şikâyetçiyiz. Bu nedenlerle, şikayetçi olunanalar hakkında soruşturma başlatılması ve neticede cezalandırılmaları yönünde kamu davası açılması talebi ihtiyacı hasıl olmuştur.”

Etiketler:
Sende Yorumla...