BATMAN SEÇMELİ DERS OLDU
Yukarı

BATMAN SEÇMELİ DERS OLDU

BATMAN SEÇMELİ DERS OLDU
Bu içerik 1518 kez okundu.

2020-2021 eğitim öğretim yılında Batman seçmeli ders olacak. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve Talim Terbiye Kurulunun onayından geçen 'Şehrimiz' dersi doğrultusunda Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan 'Şehrimiz Batman' ders kitabı, 2O2O- 2021, eğitim- öğretim yılında öğrencilere seçmeli ders olarak okutulmak üzere hazırlandı.

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında ortaokul ve imam hatip ortaokullarında 7. ve 8. sınıflarda sonraki yıllarda ise sadece 7. sınıfta seçmeli olarak okutulacak 'Şehrimiz Batman' dersi ile öğrencilerin insan, şehir kültür ve medeniyet arasındaki ilişkiyi kavrayarak kendi yaşadığı şehri imkan ve zenginlikleri gibi diğer özelliklerinin yanı sıra mekan ve zaman ilişkisi bağlamında da keşfetmesi ve tanıması; Batman'ın soyut ve somut kültürel değerlerini tanıması; tarih içerisinde şehrin değişim, dönüşüm ve sürekliliğini algılayıp kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasını fark etmesi; birlikte yaşama kültürü edinerek kültürel etkinliklere katılması ve sonunda geçmişle gelecek arasında gerçeklik bilinci kazanması amaçlanıyor.

5 ÜNİTEDEN OLUŞUYOR

Seçmeli ders olan 'Şehrimiz Batman' kitabıyla ilgili bilgi veren Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran şu ifadelerde bulundu. "İnsanın inşa ettiği ve insanı inşa eden bir olgu olan şehrin, aidiyet duygusu ve bir kimliğe sahip olma açısından sosyal etkileri olduğu bilinmektedir. Öğrencilerde şehir, kültür ve medeniyet ilişkisi çerçevesinde kendi yaşadığı şehrini tanımlayabilmesi, konumlayabilmesinin yanı sıra ülkesinitanımasıve ülkesinin kadim medeniyetle bağlantısını kurması açısından ehemmiyet taşıyan Şehrimiz Batman" kitabı, "Şehirlerin Hikayesi", "Şehirde Yaşam", "Şehrimi Tanıyorum", "Şehrim Çalışıyor", "Şehrimde Ben" ünitelerinden oluşmuştur. İlimizin şehirleşme sürecinde, öğrencilerin birlikte ve bir arada yaşayabilme becerisini güçlendirecek, bireysellikten ulusallığa oradan da evrenselliğe doğru bir bakış açısı kazandıracak, estetik duyarlılık ve estetik eğitimi de destekleyecek olan 'Şehrimiz Batman' dersinin velilerimiz ve öğrencilerimiz tarafından seçmeli ders olarak seçilmesi içselleştirmeye yönelik, süreç odaklıve değer kazandıran bir eğitim süreci sunacaktır. Batman Belediyesi tarafından basımı geçekleştirilen 'Şehrimiz Batman' kitabını sizlerle de paylaşarak ilimizin eğitimine ve şehirleşme sürecine katkı sunması temennisinde bulunuyoruz."

 

Etiketler:
Sende Yorumla...