CUMHURİYET YAZARINDAN KADINLARIMIZA HAKARET!
Yukarı

CUMHURİYET YAZARINDAN KADINLARIMIZA HAKARET!

CUMHURİYET YAZARINDAN KADINLARIMIZA HAKARET!
Bu içerik 7061 kez okundu.

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Işıl Özgentürk'ün Batmanlı kadınlarla ilgili kaleme aldığı yazısı büyük tepkiye neden oldu. Batmanlı kadınlarımıza hakaret içeren yazı, bir çok kesim tarafından tepki gösterildi. Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşanan intihar olayına değinmek isteyen Işıl Özgentürk, Musa Orhan'ın tecavüzüne maruz kalan ve ardından İntihar eden İpek Er'in olayı üzerinden Batmanlı kadınlara hakaret içeren yazısı ile ilgili Batman Barosu suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

ÇOĞU BEKÂRETİNİ KAYBETMİŞ

Sözde yazar ve gazeteci Işıl Özgentürk, Batmanlı kadınlarla ilgili kaleme aldığı ve tepkilere neden olan yazısında şu ifadelere yer veriyor. "Batman kadın intiharlarının en çok olduğu kenttir. O bölgeyi çok iyi bilen, bir öğretmen dostum şöyle anlatmıştı: 'Buralarda kız çocuklarına hiç değer verilmez, babalar kız çocuklarını çocuktan saymaz, onlar okutulmazlar, mal gibi satılırlar. Mirastan onlara hiçbir pay düşmez. Herhangi bir beceri edinmeleri, yaşamlarını kendi ayakları üstünde sürdürmeleri için hiçbir yardım almazlar. Bu durumdaki genç kızların iki seçeneği vardır: Ya dağa çıkmak ya da kentlerinde görev yapan asker, bürokrat biriyle evlenerek kurtulmak. Bu nedenle pek çok genç kız umutsuzca kendini kandırır, evlilik hayalleri kurar ve ansızın bürokrat, asker bir başka bölgeye tayin olur gider. Çoğu bekâretini kaybetmiş genç kızlar için intihar, bir kurtuluş olur.”

BARO BAŞKANINDAN TEPKİ

Batman Baro Başkanı Av. Hamit Çakan, STK veya kurumların istatistiğine dayanmadan bir şehrin tamamını karalamanın gazetecilik olmadığını belirterek şöyle dedi."Başta suç duyurusu olmak üzere Baro olarak gerekeni yapacağız. Gazetecilik ince elenip sık dokumayı gerektirir. Bir STK veya Kurumun raporuna veya adli bir  istatistiğe dayanmadan bir şehrin tamamını zan altında bırakacak yada karalayacak bir yazı yazmak gazetecilik değildir. Suç duyurusunda bulunacağız. " (Mahsum Cihangir)

 

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

Etiketler:
Sende Yorumla...