RAKAMLAR UYUŞMUYOR
Yukarı

RAKAMLAR UYUŞMUYOR

Batman Tabip Odası'nın paylaştığı virüsten ölenlerin sayısı ile toplam ölüm sayısı uyuşmuyor

RAKAMLAR UYUŞMUYOR
Bu içerik 1497 kez okundu.

Batman Tabip Odası tarafından önceki gün paylaşılan Batman’daki  koronavirüs ölüm vakalarının sayısı ile Valiliğin paylaştığı toplam ölüm sayısının uyuşmadığı ortaya çıktı.

Tabip Odası'nın basın ve kamuoyuna paylaştığı bilgilerde Koronavirüs (Covid-19) hastalığından dolayı 51 günde 492 kişinin öldüğü iddia edildi.

Batman Tabip Odası’nın açıklamasından sonra Batman Valiliği bu iddiayı yalanladı. Valilik açıklamasında, bazı kesimlerin vatandaşı yüksek ölüm rakamlarına inandırmaya çalıştığı ifade edildi. Koronavirüs salgını öncesinde Batman Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından günlük ölüm oranının 8-13 kişi olarak paylaşılıyordu. Koronavirüs salgınından dolayı artan vaka sayıları ve koronavirüs’ten ölen hastalarda normal ölümlere eklenerek kamuoyu ile paylaşılıyor.

51 GÜNDE 711 VEFAT GERÇEKLEŞTİ

Batman Valiliği, haberlerde iddia edilen süre zarfında yani 51 günde ilimizde toplam 711 vefatın gerçekleştiğini belirtti. Toplam vefat sayısı bile 711 iken koronavirüs’ten vefat edelerin sayısının abartılarak kamuoyuna aktarılması düşündürücüdür.

VİRÜSTEN 120-130 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ ORTAYA ÇIKIYOR

Tabip Odası’nın açıkladığı 51 günde vefat eden vatandaşlardan 492 kişinin ölüm nedenini Korana virüs’e bağlaması tartışmalara neden oldu. Batman’da vefat edenlerin ortalaması dikkate alındığında, salgın döneminde ölüm oranlarına göre çelişkili oldu. 51 günde ortalama 11-12 kişinin ölümü tespit edildiğinde 580-590 kişinin normal ölümü gerçekleştiği rakamlarla netleşiyor. Geri kalan ölüm oranı ise 51 günde 120-130 kişinin Koranavirüs’ten hayatını kaybettiği ortaya çıkıyor. Tabip Odası’nın paylaştığı bilgilere göre salgından dolayı günlük ölüm oranı 9-10 kişi olarak ortaya çıkmış oluyor. Türkiye geneli ise salgından dolayı paylaşılan ölüm sayının 15-20 arası olması da dikkat çekti.

SAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ İLE UYUŞMADI

Gazetelerde yayımlanan ve Tabip Odasına dayandırılan haberdeki ölüm sayısı ile Sağlık Bakanlığının her gün Türkiye geneli paylaştığı ölüm oranlarıyla uyuşmadığı da görülüyor. Ölüm oranlarının abartılarak kamuoyuyla paylaşılması, Sağlık çalışanlarımızın ve Kamu Kurumlarımızın bu virüse karşı verdiği mücadeleye de zarar verdiği ortadadır. (Mahsum Cihangir)

Etiketler:
Sende Yorumla...