YERLİ ÜRÜN ÜRETİMİ AZ
Yukarı

YERLİ ÜRÜN ÜRETİMİ AZ

YERLİ ÜRÜN ÜRETİMİ AZ
Bu içerik 498 kez okundu.

Batman Sebze ve Meyve Toptancılar Hali esnafı, Covid-19 sürecinde sebze ve meyve tüketiminde artış yaşanırken, yerli ürünlerde üretimin ise istendiği gibi olmamasının fiyatları artırdığını söyledi.

Batman’da üretilen biber, patlıcan ve domatesin daha önce çevre illere, Adana’ya kadar satıldığını ifade eden komisyoncu esnafı, Covid-19’dan bu yana eskisi gibi üretimin yapılmaması nedeniyle çevre illerden kentin sebze ve meyve ihtiyacını karşıladıklarını belirtti.Batman Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkan Yardımcısı Serhan Demir, bu sene yerli üreticiden umdukları verimi alamadıklarını söyledi.Covid-19 sürecinde sebze ve meyve tüketiminde artış olduğunu belirten Demir, yerli ürünlerin üretiminde ise azalmanın olduğuna dikkat çekti.

“VERİM ALAMAYAN ÇİFTÇİ ARTIK SEBZE ÜRETMİYOR”

Bölgede mısır üretimine ağırlık verildiği için sebze üretiminin eskisi gibi yapılmadığını dile getiren Demir, “Önceki yıllarda bölgemizde yetişen ürünleri Van, Mersin ve Adana’ya kadar gönderiyorduk. Şu anda ise oralardan bize gönderiliyor. Bölgemizde maalesef iyi tarımcılık yapılmıyor. Çiftçilerin kolayına geldiği için herkes mısır ekmeye başladı. Mısır tarlalarının arasında kalan sebzeler havasız kaldığından ekim yapan çiftçiler de ekimden verim alamıyor. Verim alamayan çiftçi de artık sebze üretmiyor.” dedi.

“NEREDEYSE YERLİ DOMATES ÜRETEN KALMADI”

Devletin yerli ürünlerin ekimini teşvik etmesi, çiftçiyi desteklemesi gerektiğini söyleyen Demir, şöyle devam etti: “Önceki yıllarda dolmalık biber, patlıcan, çarliston biber üretimi çok iyiydi. Şu anda ise bunları Mersin ve Antalya bölgesinden almak zorunda kalıyoruz. Bizim yerli domates üreten neredeyse kimse kalmamış durumda. Ahlat’tan olmasa domatessiz kalırız. Bölgemizde devlet desteği olduğundan dolayı şu anda sadece yerli salatalık ekiliyor. Geriye kalan ürünlerin üretimini bırakmış durumdalar. Bölgemizdeki köylüler özellikle sebzeye yönelmeleri iyi olur, en azından Batman’ın bütçesine de katkıları olur. Hal esnafının parası Mersin’e gideceğine Batman’da kalır. Burada gereken tarım ürünleri ekilmiyor.” (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...