TEK KULLANIMLIK PLASTİK ÜRÜNLERE RAĞBET ARTTI
Yukarı

TEK KULLANIMLIK PLASTİK ÜRÜNLERE RAĞBET ARTTI

TEK KULLANIMLIK PLASTİK ÜRÜNLERE RAĞBET ARTTI
Bu içerik 389 kez okundu.

Çin’den kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını, hijyen noktasında tek kullanımlık plastik ürünlere rağbeti artırdı.

Batman’da salgından kendini korumak isteyen vatandaşlar, fabrikalardan evlere, iş yerlerine kadar tek kullanımlık plastik ürünlere yöneldi.

Hijyenik, pratik ve ekonomik özelliği nedeniyle tek kullanımlık plastik ürünlerin son aylarda tüketimi yükseldi.

Covid-19 korkusu ile tek kullanımlık plastik ürünlere olan talebin arttığını belirten Batman’daki esnaf, bu süreçte kafe, çay bahçesi, iş yerleri ve vatandaşların tek kullanımlık plastik bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak gibi ürünlere yöneldiğini söyledi.

Esnaf, salgın endişesiyle cam bardak ve porselen tabak yerine artık evlerde ve fabrikalarda plastik ürün tüketildiğini kaydetti.

video

 

“EVDE TEDAVİ GÖRENLER PLASTİK ÜRÜN TERCİH EDİYOR”

Esnaf Cemal Aslan, pandemi öncesinde sadece düğün, taziye ve bazı iş yerlerinde kullanılan plastik ürünlerin artık vatandaşlar tarafından da yoğun talep edilmeye başlandığını söyledi.

Aslan, “Coronavirus nedeniyle tek kullanımlık malzemelerin bir kısmında kısılma bir kısmında da artış söz konusu olup, taziyeler ve düğünler olmadığı için o taraftan birtakım kısılmalar söz konusu olmuştur. Ancak diğer taraftan Coronavirus’e yakalanıp evde tedavi görenler için tek kullanımlık tabak, kaşık, çatal ve bardak satışlarında artış var. Bunun haricinde, kafe, çayhane tarzı iş yerlerinde hatta medreselerde dahi tek kullanımlık malzemeler tercih edilmektedir. Cam bardak kullanımından pet bardağa geçişlerde bir artış meydana geldi. Fiyat açısından bir değişiklik yok. Dolar kurundan kaynaklı birtakım yükselmeler istemediğimiz halde oldu maalesef.” ifadelerini kullandı.

 

“FİYATLARIN ARTMASI DOLARA BAĞLI”

Covid-19 nedeniyle vatandaşların tek kullanımlık ürünlere ilgisinin arttığını vurgulayan esnaf Öner Eraslan, “Pandemi dolayısıyla, tek kullanımlık ürünlere talep artmış durumda. Plastik bardak, tabaklar, ortak kullanımın önüne geçip hastalığın yayılmaması için özellikle de şu dönemde fazlasıyla tercih ediliyor. Taziye evleri kapalı, düğünlerin de olmamasına rağmen hastalar ve hastalığın yayılmaması için tek kullanımlıklar her hâlükârda tercih edilmekte. Pandemiden dolayı işlerimiz eskiye nazaran iyi olmasa da tek kullanımlık ürünler rağbet görüyor. Fiyatlar da geçen yıla göre yüzde 10-15 artış var, bunun sebebi de ürünlerin dolara bağlı olmasıdır, doların da yükselmesidir.” dedi.(İLKHA)

 

Etiketler:
Sende Yorumla...