ARAÇ SATIŞ DÜZENLEMESİNİ DEĞERLENDİRDİLER
Yukarı

ARAÇ SATIŞ DÜZENLEMESİNİ DEĞERLENDİRDİLER

ARAÇ SATIŞ DÜZENLEMESİNİ DEĞERLENDİRDİLER
Bu içerik 143 kez okundu.

İkinci el araç satışıyla ilgili düzenleme hakkında değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, kayıt dışı satışın önüne geçileceğini belirttiği düzenlemeyi olumlu karşıladı. İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, ikinci el araç satışı yapan işletmelerin yetki belgesi alması zorunlu hale getirildi. Yönetmeliğe göre, yetki belgesi olmayan işletmeler araç satışı yapamayacak, belgesiz satış yapılması durumunda cezai işlem uygulanacak.

İkinci el araç satışıyla ilgili düzenleme hakkında değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, düzenlemeyi olumlu karşıladıklarını belirttiler. Düzenlemeyle kayıt dışılığın da önüne geçileceğini söyleyen Batman Oto Galericiler Sitesi esnafı, sektöre bir çeki düzenin geleceğini kaydettiler.Batman Oto Galericiler Sitesi Derneği Başkan Yardımcısı Recep Omğan, yönetmeliği olumlu karşıladıklarını söyledi.

 “İKİNCİ EL PİYASASI DÜŞECEKTİR”

Kayıt dışı çalışanların işlerini olumsuz etkilediğini ileri süren Omğan, “Yetki belgesi çok iyi oldu. Bunu yıllardan beridir istiyorduk. Bir kahveci, çaycı, toptancı galerici gibi araç alıp satmaktalar. Ben burada vergi ödüyorum, muhasebecim var. Korsan çalışanlar ne yazık ki işimize engel oluyorlar. 2020’den bu yana sıfır araç üretimi yok denecek kadar düştü. Sıfır araç üretimi olmadığı için fiyatlar çok yüksek. Biz araç satarken satmaya çekiniyoruz. Sattığımız aracı geri almak için 3-5 bin lira üzerine koymamıza rağmen o aracı tekrardan alamıyoruz. Böyle devam ederse, araç alıp satamayacağız. Binlerce insan, kredisiyle, raporuyla sıfır araç bekliyor. Pandemi itibariyle üretilmeyen sıfır araçların üretimi başladığında ikinci el piyasasında da düşüş olacaktır. Yetkililere sıfır araçların üretilmesi için sesleniyorum.” dedi.

 “BELGENİN OLMASI İYİ BİR ŞEY”

Yönetmelikle herkesin istediği gibi artık araç alıp satamayacağını vurgulayan oto galerici esnafı Mehmet Sabri Tek, “Yetki belgesi galericilik sektörünü işleten herkes için sevindirici bir haberdir. Her önüne gelen alım satım yapamayacak, cebinde 10 bin lirası olan araç alım satımına giremeyecek. Kendi iş yerimizde biz vergi ödüyoruz, bu belgenin olması iyi bir şey. Araç alım satımlar iyi durumda, talep olmasına rağmen piyasada araç bulamıyoruz. Vatandaş fiyatları yüksek buluyor. Bizler de yüksekten alınca yüksek satmak zorunda kalıyoruz. Bu işe bir düzen gelmesini istiyoruz.” diye konuştu. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...