İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI YAPANLARA ÖNEMLİ UYARI
Yukarı

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI YAPANLARA ÖNEMLİ UYARI

Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan yaptığı açıklamada, ikinci el araç satışı yapan işletmelerin yetki belgesi almasının zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI YAPANLARA ÖNEMLİ UYARI
Bu içerik 1003 kez okundu.

Kalkan, yetki belgesi olmayanlar işletmelerin araç satışı yapamayacağını, belgesiz satış yapılması durumunda cezai işlem uygulanacağını bildirdi.

İl Müdürü Şehmus Kalkan, Batman Ticaret İl Müdürlüğü toplantı salonunda Oto Alım Satım Galericiler Sitesi yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Kalkan, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Söz konusu yönetmelik değişikliği ile birlikte 31 Ağustos tarihine kadar ikinci el araç satışı yapan işletmelerin yetki belgesi almasının zorunlu hale getirildiğini belirten Kalkan, yetki belgesi olmayanlar işletmelerin araç satışı yapamayacağını, belgesiz satış yapılması durumunda cezai işlem uygulanacağını söyledi.

Kalkan, “Yetki Belgesi başvurusu İETTS (İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi) üzerinden gerçek kişi işletmeleri adına o tarihteki işletme sahibi, tüzel kişi işletmeleri ve şubeler adına o tarihte ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilcilerden biri tarafından yapılacaktır.” dedi.

 

Başvuruda aranacak şartlar ise şöyle sıralandı:

-Meslek odasına kayıtlı olunması,

-Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,

-İş yeri açma ve çalışma ruhsatının bulunması (9/6/2020 tarihinden önce ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenen işletmelerin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikteki ilgili iş yeri şartlarına haiz olup olmadığı, ilgili işletmenin talebi üzerine yetkili idarece (Belediye) yerinde kontrol edilir. İş yeri şartlarına haiz olduğu tespit edilen işletmelere, tespit tarihinde bu durumu gösteren belge ile birlikte sunması lazım)

-Meslek odası ve vergi kayıtları ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatındaki iştigal konuları arasında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinin bulunması gerekmekte olup, motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularının;

-On sekiz yaşını doldurmuş olması,

-En az lise mezunu olması (15.08.2020 tarihinden önce vergi mükellefi veya oda kaydı bulunanlarda lise mezuniyet şartı aranmayacaktır.)

-İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,

-Konkordato talebinde bulunmamış olması,

-Yönetmelikte belirtilen suçlardan herhangi birinden Adli Sicil kaydının bulunmaması,

-Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularından en az birinin Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilen yetki belgesinin, başvuru şartlarında belirtilen bilgilerden sonradan herhangi birinde değişiklik olması durumunda yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme başvurusu on gün içinde İETTS üzerinden yapılmalıdır. Söz konusu süre içerisinde yenileme başvurusunda bulunmayanların yetki belgesi iptal edilir.(İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...