KORONANIN ETKİLERİ RAPORLAŞTIRILDI
Yukarı

KORONANIN ETKİLERİ RAPORLAŞTIRILDI

KORONANIN  ETKİLERİ RAPORLAŞTIRILDI
Bu içerik 535 kez okundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından Covid-19 Salgınının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerindeki ekonomik ve sosyal etkilerini ortaya koymak amacıyla bir rapor hazırlandı.

Ajans’ın faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’ndeki illerde Yeni Tip Koronavirüs Covid-19 Salgınının sosyo-ekonomik etkilerini araştırmak üzere Ajans’ın Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak Yatırım Destek Ofislerinin desteğiyle Araştırma, Strateji Geliştirme ve Planlama Birimi tarafından rapor çalışması gerçekleştirildi.

Bu rapor kısa vadede TRC3 Bölgesi’nde ekonomik bazda illerin önde gelen sektörlerine pazar yönelimlerindeki değişimlere ihracat durumlarına, esnaf ve işletmelerin pandemiye kısa vadede verdiği tepkiye; sosyal bazda ise istihdam değişimlerine, dezavantajlı grupların etkilenme durumlarına, sağlık ve eğitim sistemine olan etkisini araştırmak amacıyla hazırlandı.

EKONOMİK AÇIDAN DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE...

Bölgenin önde gelen sektörlerinden turizm, gıda imalatı, tekstil ve hazır giyim süreçten etkilenmiş olsa da en büyük dalgalanmalar turizm sektöründe özellikle Mardin ilinde yaşandı.Tekstil sektörü incelendiğinde özellikle Batman’da nisan ayı satışlarındaki düşüş ihracattaki talep daralmasına, mayıs ayı değerlerindeki artış ise firmaların ihracat kanallarının daralmasından dolayı iç pazara yönelmesine işaret ediyor. Bölge ticaretine bakıldığında gıda ticareti tüccarlara ciro artışı yaşatırken dayanıklı tüketim mallarının ticaretini yapan tüccarlar bu süreçten olumsuz etkilendi.

Etiketler:
Sende Yorumla...