TEDBİRLER YETERSİZ
Yukarı

TEDBİRLER YETERSİZ

TEDBİRLER YETERSİZ
Bu içerik 435 kez okundu.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzeri kimi vatandaşlar kararı olumlu bulurken, çalışmak zorunda olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ise, alınan kısıtlama kararının iyi ama tedbirlerin yetersiz olduğunu belirtti.

Son zamanlarda vaka sayılarının artmasından dolayı Batman başta olmak üzere birçok il valiliği, Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. Haziran ayında normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte Batman’da Covid-19 vaka sayıları hızla arttı. Son zamanlarda Batman’da vaka sayılarının hızla artması nedeniyle Batman Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 65 yaş ve üzeri vatandaşların, hastalığın bulaşma riskini artıran düğün, nişan gibi toplu organizasyonlara katılımlarının 15 Ağustos itibariyle yasaklandığını, duyurdu. Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri vatandaşların 15 Ağustos’tan itibaren sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla her gün 10.00-17.00 saatleri arasında dışarı çıkabilmeleri, bu saatler dışında sokağa çıkmalarının yasaklandığı bildirilmişti. Sağlık açısından alınan kararın yerinde olduğunu belirten Batmanlılar, yasak saatlerine uyacaklarını belirtirken, çalışmak zorunda olanlar ise, çalışamadıkları takdirde zor durumda kalacaklarını ifade ediyor.

“TEDBİRLER ERKEN ALINSAYDI HASTALIK BU KADAR YAYILMAZDI”

Tedbirlerin geç ve yetersiz olduğunu belirten vatandaş Nezir Demir, “Hastalığı ciddiye alıp tedbirler erken alınsaydı hastalık bu kadar yayılmaz ve bu kadar insan hayatını kaybetmezdi. Kaderimiz Allah’ın elindedir ve inanıyoruz ama devletin de sorumlulukları ve alacağı kararlar vardır. Kısıtlama saatlerinin 10.00 ile 17.00 arasında olması bence iyi. Devlet ne kadar tedbir alırsa o kadar iyidir. Cenabı Allah Coronavirus hastalığını içimizden tez zamanda çıkarır inşallah.” diye konuştu.

“BENİM GİBİ İŞYERİ OLANLAR NE YAPSIN”

Esnaflar için kısıtlama saatlerinin değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Esnaf Abdulvahap Sav, “65 yaş üstü için alınan kısıtlama kararı bizim gibi esnaf için çok zor bir durum. Çünkü benden başka işyerimi açacak kimsem yok. İş yerimi kapatırsam kiramı ve masraflarımı çıkaramam. Alınan kararın iyi ve faydalı olduğunu biliyorum ama benim gibi işyeri olanlar ne yapsın. Sabah erken açıp akşama doğru kapatıyorum.” dedi

“MARKETLERDEKİ SEBZE VE MEYVELERE HERKES ÇIPLAK ELLE DOKUNUYOR”

Sokağa çıkma kısıtlamasından haberinin olmadığını belirten vatandaş Hüseyin Demir, “77 yaşındayım çıkan yasaktan haberim yok. Kimse bana söylemedi. Tedbirler iyidir. Virüsün durdurulması veya önünün alınması gerekir. Yetkililer insanlara; dışarı çıkmayın, sosyal mesafenizi koruyun,  birbirinizde uzak durun ve ellerinizi yıkayın diyorlar. Şimdi ben markete gidip sebze alacam ama en az 20 kişinin ellediği sebzeye dokunacağım, nasıl olacak?” ifadelerini kullandı.

“BAZILARI İÇİN İYİ OLABİLİR AMA BİZİM İÇİN İYİ DEĞİL”

30 yıldır günlük işlerde işçi olarak çalışan ve kendisi dışında evinde çalışanın olmadığını belirterek Selim Gök, “Batman Cumhuriyet meydanında 30 yıldır ekmek parası için amele olarak çalışıyorum. 65 yaş kısıtlama uygulamasının sabah saat 10.00’dan akşam 17.00’ye kadar olması bazıları için iyi olabilir ama bizim için iyi değil. Çünkü bizim gibi amelelerin işi sabah erken başlayıp akşam beş gibi bitiyor. Sayın valimizden bizim gibi çalışmaya mecbur olan vatandaşlar için ayrı bir uygulama veya kolaylık sağlamasını istiyoruz. Ben çalışmazsam çocuklarım aç kalır. 6 nüfusum var, ben çalışmasam eve ekmek getirecek kimsem yoktur.” dedi

“SAATLERİN DEĞİŞMESİ HERKESİN SAĞLIĞI İÇİN İYİ OLACAK”

Yaşlı vatandaşların dışarı çıkma saatlerinin değişmesi gerektiğini belirten Vatandaş Hayrettin Filiz, “65 yaş üstü vatandaşlar için dışarı çıkma kısıtlaması insanların sağlığı ve hastalığın yayılmaması için alınan bir karar ama dışarı çıkma saatleri bence sabah 10.30 kadar dışarı çıkıp işlerini halledebilirler. Ya da akşamüzeri 1 veya 2 saat izin verilip parklara gidip oturabilirlerse daha iyi olacağını düşünüyorum. Alınan karara göre saat 10.00 ile 17.00 arasında 65 yaş üstü yaşlılarımız çıkabilirler. Bence o saatlerin değişmesi her kesin sağlığı için iyi olacak diye düşünüyorum.” dedi. (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...