SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENİYOR
Yukarı

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENİYOR

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENİYOR
Bu içerik 613 kez okundu.

Koronavirüs salgını ile mücadelede, sağlık çalışanlarının her yönüyle korunması, ihtiyaçlarının karşılanması, moral ve motivasyonlarının arttırılması salgınla mücadelede hayati önem taşıdığını söyleyen Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Sağlık çalışanları tükenmişlik sendromunu yoğun bir şekilde yaşadıklarını söyledi.  Etkisini gittikçe arttıran Koronavirüs (Covit19) pandemisi, ilimizi de etkilemekte, enfekte olan vatandaşların sayısı her geçen gün artış gösterdiğini hatırlatan Maruf Yalçın, Haziran ayından sonra normalleşme süreciyle birlikte Batman’da Covit19 vaka ve hasta sayılarının yüksekliği nedeniyle, sağlık çalışanlarının çok yoğun ve stresli bir iş yükü ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KORUNMASI GEREKİR"

Hastanelerden, Aile Sağlığı Merkezlerine, TSM-Filyasyon ekiplerinden 112 Acil Sağlık Hizmetlerini fedakarca ve insanüstü bir gayretle yürüten sağlık çalışanları, vaka ve hasta sayılarının yüksekliği nedeniyle çok zor koşullarda ve ağır iş yüküyle vatandaşlara sağlık hizmeti vermeye çalıştıklarını anlatan Yalçın;  "Koronavirüs Pandemisiyle mücadelenin uzun sürebileceğini belirten uzmanlar, bu mücadelenin başarılı olması adına her vesileyle maske, mesafe ve hijyene dikkat çekmişlerdir. Ancak pandemiyle mücadelenin başarıya ulaşması amacıyla herkesin özellikle altını çizdiği husus sağlık çalışanlarının korunması gerektiğidir. Sağlık çalışanlarının her yönüyle korunması, ihtiyaçlarının karşılanması, moral ve motivasyonlarının arttırılması salgınla mücadelede hayati önemdedir." dedi.

"KAMU HASTANE KAPASİTESİ HIZLICA ARTTIRILMALIDIR"

Batman’ın kamu hastane yetersizliği had safhada olduğunu belirten Maruf Yalçın; " Bu yetersizlik salgını yaşadığımız bu günlerde tescillenmiş durumdadır. İlimizde devlet hastanesi statüsünde hizmet veren Bölge Devlet Hastanesi salgın öncesinde bile sağlık hizmeti talebine cevap vermekte ciddi anlamda sıkıntı yaşarken, salgınla birlikte kapasitesinin çok üstünde hizmet veren ve bazı birimleri yoğun bakıma dönüştürülen Bölge Devlet Hastanesinin artık ihtiyaçlara cevap veremediği kamuoyunun malumudur.Uzmanların uyarısıyla sonbaharda artış göstereceği belirtilen salgınla mücadele kapsamında, ilimizde inşaatı devam eden Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi acilen hizmete açılmalıdır." ifadelerini kullandı. (Mahsum Cihangir)

Etiketler:
Sende Yorumla...