ESNAF ZOR GÜNLER YAŞIYOR
Yukarı

ESNAF ZOR GÜNLER YAŞIYOR

ESNAF ZOR GÜNLER YAŞIYOR
Bu içerik 446 kez okundu.

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) pandemisi nedeniyle işlerinin durma noktasına geldiğini belirten Batman’daki esnaf, uzun süredir işlerinin açılmadığını söyledi.  Normalleşme süreciyle birlikte başlayan düğün sezonunda da beklediğini bulamayan esnaf, pandemi sürecinin devam etmesiyle zor günler geçiriyor. Salgın hastalığının ülkede yaygınlaşmasıyla birlikte satış yapamadıklarını ifade eden esnaf, yetkililere destek çağrısında bulundu. Aylardır iş yapamadıklarını dile getiren esnaf Mukdat Akyol, bir an önce pandeni sürecinin bitmesini temenni ettiklerini ifade etti.

“İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA VİRÜS ORTADAN KALKAR”

Kepenk kapatma aşamasına geldiklerini vurgulayan Akyol, “Pandemi süreci biz esnafları çok etkiledi. Kurban Bayram’ında işlerimiz Ramazan Bayramı’na göre daha hareketli ve iyiydi. Kurban Bayram’ında işlerimiz Ramazan Bayram gibi geçseydi kepenk kapatacak noktaya gelecektik. Kurban Bayramı az da olsa sıkıntılarımızı giderdi. İnşallah en kısa zamanda virüs ortadan kalkar, pandemi sürecini atlatır ve esnaf olarak rahatlarız.” ifadelerini kullandı.

“DÜĞÜNLER ESKİSİ GİBİ OLMUYOR”

Kurban Bayram’ından sonra satışlarının tekrar durduğunun altını çizen esnaf Habip Tekin, “Coronavirus ortaya çıktığından bu yana işlerimiz düştü. Virüs sebebiyle müşteriler mağazaya gelmediğinden müşteri kaybımız çok oldu. Düğün salonlarında da kısıtlama olduğu için düğünler eskisi gibi olmuyor. Bu da bizi çok etkiledi. Ramazan Bayram’ına göre Kurban Bayramı’nda satışlarımız biraz da olsa iyiydi. Fakat bayramdan birkaç gün sonra işler tekrardan düşmeye başladı. İnşallah virüs biter de her şey normale döner diye bekliyoruz.” dedi.

“YETKİLİLERDEN DESTEK İSTİYORUZ”

İşlerinin eskiye oranla çok düştüğünü kaydeden bir diğer esnaf Recep Çiçek ise şunları söyledi: “Coronavirus döneminde işlerimiz çok düştü. 4-5 aya yakındır iş yapamadığımızdan çeklerimizi ödeyemez durumu geldik. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’ndan iyi olsa da bu bizi kurtarmadı maalesef. Pandemi nedeniyle yetkililer esnafa destek yapıldığını belittiler fakat yapılan yardımlar küçük esnafa verilmedi. Yetkililerin küçük esnafa da destek olmalarını istiyoruz. İnşallah işler yoluna girer de biz de çeklerimizi yavaş yavaş öderiz. Şu anda çok sıkıntılı bir durumdayız, yetkililerden yardım bekliyoruz.”

“İNSANLAR VİRÜS KORKUSUYLA DIŞARIYA ÇIKAMIYOR”

Coronavirus’un işlerini çok kötü etkilediğini söyleyen Hayrullah Yıldız, “İnsanlar virüs korkusuyla dışarıya çıkamıyorlar. Bayramdan sonra işlerin açılmasını bekliyorduk, bir şey değişmedi. Satış olmadığından İstanbul'a gidip mal alamıyor, çeklerimizi ödeyemiyoruz. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’na göre son iki gün çok şükür iyiydi. Fakat şu an iş yok, dükkânlarımızda gün boyu oturuyoruz.” şeklinde konuştu.(İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...