HASTALAR EVDE İZLEMDEN MEMNUN
Yukarı

HASTALAR EVDE İZLEMDEN MEMNUN

HASTALAR EVDE İZLEMDEN MEMNUN
Bu içerik 183 kez okundu.

Covid-19 hastalığına yakalanan ve evde izlenen hastalar sağlık personelinin hizmetinden memnun olduklarını anlattılar.

Diş hekimleri ve yardımcı sağlık personellerinde oluşan evde izlem ekipleri 50 yaş üstü ek hastalığı veya komorbit (birden fazla hastalık) durumu olan Covid-19 pozitif vakaların adreslerine düzenli bir şekilde giderek kişilerin ateş, nabız satürasyonlarını ölçüyor.

Genel sağlık durumları belirlenen hastaların değerlendirme sonucuna göre hastaneye sevki gerekenler 112 aracılığı sevk ediliyor.

DÜZENLİ TEDAVİ YAPILIYOR

Batman İl Sağlık Müdürlüğü Evde İzlem Ekibinden hizmet alan covid-19 hastası 61 yaşındaki 7 çocuk babası Beşir Bilir, 16 gündür evde tedavi görüyor. Beşir Bilir covid sürecini şöyle anlattı. “Kardeşim trafik kazası geçirmişti. Bunun için Batman Bölge Hastanesine gitmiştik o hengâme ve üzüntüyle sosyal mesafe veya maske kullanımına dikkat edemedik. Yoğun bir süreçti, sanırım o zaman ben virüsü kaptım. İlk önce burun akıntısı oldu. Baş ağrısı nefes darlığı da çekmeye başlamıştım. Vücudumun her tarafı ağrıyordu. Koku alamıyordum. Öyle ağrı çektim ki insanlar buna nasıl dayanabiliyor diye üzüldüm. Sonrasında ishal de oldum. Kısacası belirtilerin hepsi bende mevcuttu ve ağrımadık bir tarafım kalmamıştı. Evde tedavim başladı. Ekipler düzenli bir şekilde bizimle ilgileniyor ve tedavilerimiz düzenleniyor. Böylece kendimizi daha güvende hissediyoruz. Bunun için hepsine minnettarız."

VİRÜSÜN SANA NE ZAMAN BULAŞACAĞI BELLİ DEĞİL

Eşininde Covid-19 hastalığına yakalandığını anlatan Bilir; "Eşim de covit olmuş fakat benden daha hafif geçiriyordu. Hasta olmasına rağmen bana çok iyi baktı,  hakkını ödeyemem. Bu hastalıkta bana iyi gelen üç tespitim oldu onu da paylaşmak istiyorum. Hastalığım sürecinde ayran çok tükettim, ayranın içine ekmek doğrayıp bol bol yedim. Gülsuyu şerbeti içtim. Eşimde daha çok kuru öksürük vardı, ona da sarımsaklı süt iyi geldi. Bir diş sarımsağı ezip bir bardak sütte kaynattı sabah ve akşam birer bardak içti. Lütfen herkes kendisine çok dikkat etsin. Bu hastalığın kişiyi nerede ve ne zaman yakalayacağı belli değil bir bakıyorsun ki sana yapışmış. Maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edelim. Hem kendimizi hem çevremizdekileri koruyalım. Dünyadaki bütün insanlara duam Allah hepimizi korusun."dedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...