VATANDAŞ KURALLARA UYMUYOR
Yukarı

VATANDAŞ KURALLARA UYMUYOR

VATANDAŞ KURALLARA UYMUYOR
Bu içerik 608 kez okundu.

İlimiz merkez mahalle muhtarlar toplantısı Vali Hulusi Şahin başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya; İl Emniyet Müdür Vekili İsmail Soyseven, İl Jandarma Komutan Komutanı Albay İsa Çakmak, İdare ve Denetim Müdürü Mehmet Emin Keskin ile merkez mahalle muhtarları katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Şahin, coronavirüs ile mücadelede muhtarlardan kendi mahallerinde vatandaşların kural ve kaidelere uymaları konusunda daha etkin rol almalarını istedi.

Merkez mahallelerin sorunlarını yanı sıra Coronavirüs ile mücadelede yürütülecek çalışmaların el alındığı toplantıda Vali Şahin,  “Şehrimizde salgın hastalıkla alakalı olarak mart ayından beri çeşitli tedbirler aldık ve uygulamalar yaptık. Sokağa çıkma yasakları oldu, bazı sokakları yaya trafiğine kapattık, bazı pazarları kapattık. Karantinalar uyguladık ve karantinaları uygulamaya devam ediyoruz.  O dönemde çok güçlü çok sert tedbirler ile biz günlük 10’lu rakamlarla gidiyorduk. Özellikle Ramazan bayramından sonra epeyce rakamlar yükseldi. Özellikle seyahat yasaklarının ortadan kalkmasıyla birlikte büyükşehirlerden hemşerilerimizin şehre gelmeleri sonucu vaka sayısında bir artış oldu. Fakat en önemlisi vatandaşların tedbirlere uymamalarıdır. Batman’da toplu yaşam biçiminin yaygın olması da salgının yayılmasına yol açıyor. Ayrıca kız isteme, söz kesimi ve nişan etkinliklerinin yapılmaya başlanması vakaların artışına yol açtı. Taziye evleri kapandı, ama gizli gizli taziyeler yapılıyor. Buradan tekrar söylüyorum, taziye yapılması yasaktır. Bunların sonucu olarak maalesef rakamlar yükseldi. Bu hastalık öyle küçümsenecek bir hastalık değil, zor bir hastalık.  Çok sayıda büyüğümüzü kaybettik. Eğer bu kovid olmasaydı, bugün bu yaşlılarımız aramızda olacaklardı. Yani anne ve babalarımızı kaybedecek bir aymazlığa, bir umursamazlığa nasıl müsaade ederiz.  Bazı vatandaşlarımız çok rahatlar, maskeleri hiç takmıyorlar. Maske takmazsak karşı taraf da takmazsa bulaşma oranı %70 e çıkıyor. Bu tehlike; çok yakın, çok gerçek ve çok büyük bir tehlike” diye konuştu. 

Etiketler:
Sende Yorumla...