İŞ YERLERİNİ TEMİZLİK YAPARAK AÇTILAR
Advert
Yukarı

İŞ YERLERİNİ TEMİZLİK YAPARAK AÇTILAR

İŞ YERLERİNİ TEMİZLİK YAPARAK AÇTILAR
Bu içerik 146 kez okundu.

Covid-19 salgını sürecinde İçişleri Bakanlığı genelgesi ile kapatılan kahvehane, pastane, lokanta gibi işletme sahipleri, iş yerlerini açmaya başladı.

17 Mart tarihinde Bilim Kurulu tavsiyesi üzerine yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Coronavirus (Covid-19) vaka ve ölümlerinin ardından aralarında spor salonları, restoranlar, kafeler, lokantalar, düğün salonları, kahvehaneler ve AVM'lerin de bulunduğu birçok yer geçici bir süreliğine kapatılmıştı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Batman’da da yayımlanan genelge ile bu mekânların, fiziksel teması önlemek ve virüsün olası yayılma potansiyelini kesmek amacıyla geçici olarak faaliyetleri durdurulmuştu.

Normalleşme adımları çerçevesinde hayata geçirilen kararlar kapsamında iş yerleri kapılarını yeniden açtı.Batmanlı iş yerleri sahipleri, sosyal mesafe kuralı, dezenfektan ürünlerinin kullanılması, maske takılması gibi tedbirleri alarak hizmete başladı.

“TEK KULLANIMLIK TABAK, ÇATAL VE BARDAK KULLANACAĞIZ”

Yaklaşık üç aydır içerde servis yapılmadığını belirten lokanta işletmecisi Ali Erkan, “Alınan tedbirler nedeniyle içerde servisi yapılmadığından sadece paket servisi yapılıyordu. Bu süreçte masraflarımızı bile çıkaramıyorduk. Bu süreç nedeniyle üç aydır biriken kiramı daha ödeyemedim. Virüsten önce 9 eleman çalıştırıyorduk şu anda 3 elemanla çalışıyoruz. Müşteri kabul edebileceğiz. Bize söylenen tedbirler doğrultusunda genel temizliğimizi yapıp masalarımız düzenini değiştirdik. Şu anda her masada 2 kişi oturabilecek ve her masa arasına birer metre mesafe bıraktık. Sulu yemek de olmadığından hijyen nedeniyle tek kullanımlık tabak, çatal ve bardak kullanacağız. Bu süreçte biz esnaflar olarak çok mağdur olduk.” dedi.

 “KİRAMIZI NASIL ÖDEYECEĞİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Uzun bir süreden sonra yarın iş yerlerini açacakları için genel temizlik yaptıklarını belirten çay evi işletmecisi Furkan Badakol, şunu söyledi:“Genel temizliğimizi yapıp her yeri dezenfekte ediyoruz. Yaklaşık 3 aya yakındır işyerimiz kapalı olduğundan bu süreçte işsiz kaldık.  3 aydır kiramızı ödeyemediğimiz gibi nasıl ödeyeceğimizi de kara kara düşünüyoruz. Yeni kurallara göre masalarımızı sosyal mesafe kurallarına göre düzenleyeceğiz. Kimseyi maskesiz içeri almayıp cam bardak yasağı olduğunun müşterilerimize karton bardaklarda servisimizi yapacağız. Sabah 08.00 gibi açıp akşam 22.00’de kapatacağız. İnşallah bu hastalık en yakın zamanda biter ve hayat normale döner.” (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...