KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA AKTİVİTE ÖNERİSİ
Advert
Yukarı

KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA AKTİVİTE ÖNERİSİ

KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA AKTİVİTE ÖNERİSİ
Bu içerik 304 kez okundu.

​Uzaktan eğitim süresinin de uzatılmasıyla birlikte evde geçirilen sürelerin artmasıyla çocuklar da bunalmaya, sıkılmaya başlıyor. Coronavirüs önlemleri Kapsamında uzaktan eğitimin uzatılması ile çocuklar için planlama yapmak, aktiviteler bulmak bu dönemde ebeveynlerin en önemli görevleri arasına girmiş durumda. Coronavirus salgını, büyüklerin olduğu kadar çocukların hayatını da her geçen gün kısıtlamaya devam ediyor. Uzman Klinik Psikolog Tuğçe Ertekin uzaktan eğitime devam edildiği için okulu merkezde tutmanın önemli olduğunu belirtti. Ertekin, okul düzenini bozmadan ders çalışma rutininin sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Ebeveynlerin çocukların okul dışı zamanda evde nasıl zaman geçireceklerine dair planlama yapabileceklerini, hatta bir liste hazırlayabileceğini anlatan Psk. Ertekin, "Bu listeyi hazırlarken öncelikle çocuğunuzun yaş grubuna uygun aktiviteler seçilmeli. Çocuğun yaşı ne olursa olsun cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon başında geçirilecek süre sınırlandırılmalı. Çocuğunuz bu zamanın dolduğunun farkına varmayabilir ama siz bu zamanı kontrol ederek plana uyularak hareket edildiğini de çocuğa göstermelisiniz." dedi.

ÇOCUĞUNUZA YAŞINA UYGUN SORUMLULUKLAR VERİN

Bu dönemde çocuklarla farkı aktiviteler yapılabileceğini hatırlatan Psk. Ertekin, bu aktiviteleri şöyle özetledi: "Çocuğun yaşına uygun yapbozlar, maketler alabilir, bunları çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Tüm aile birlikte kutu oyunları oynayabilirsiniz. Eğer çocuğun yaşı buna uygun değilse boyama saatleri düzenleyebilir, birlikte keyifle resim yapabilirsiniz. Bütün bunlar hem çocuğun kaliteli zaman geçirmesini hem de yaratıcı düşünme becerisini artırır. Kendinizi bu aktivitelerle sınırlamanıza da gerek yok. Ev içinde çocuğunuza yaşına uygun, küçük sorumluluklar verebilirsiniz. Örneğin; kendi odasını toplamak, kıyafetlerini katlayıp dolabına yerleştirmek, sofranın kurulmasına yardım etmek, mutfakta yapabileceği kolay tarifleri denemek… Bunları birlikte yaptığınızda paylaşımlarınız artacak, daha da yakınlaşacaksınız."

KİTAP OKUMAYI DA ES GEÇMEYİN

Ertekin, kitap okumanın da mutlaka plana dahil edilmesini ama ebeveynlerin bunu çocuklarıyla birlikte yapmasını önererek, "Özellikle kitap okumayı sevmeyen çocuklar için okuma saatlerinin ebeveynlerle birlikte geçirilmesi, ebeveyninde çocuğunun yanında kitap okuması fayda sağlar. Evde yapılacak etkinliklere tüm aile fertlerinin katılması çocuklar için hem daha keyifli hem de daha öğretici olacaktır." ifadelerini kullandı. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...