KÇÖ İLE İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR KORUNUYOR
Yukarı

KÇÖ İLE İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR KORUNUYOR

KÇÖ İLE İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR KORUNUYOR
Bu içerik 189 kez okundu.

İŞKUR Batman İl Müdürü Besim Eviz, Covid-19 salgınına yönelik ekonomik tedbirlerden kısa çalışma ödeneği hakkında açıklamalarda bulundu.

BATSO Başkanı Abdulkadir Demir başkanlığında, İŞKUR İl Müdürü Besim Eviz, OSB Mütevvelli Heyeti Başkan Vekili Hifzullah Özoğul, Batman–Siirt SMMMO Başkanı Hayrettin Başaran ve TEKSİAD Başkanı M. Ali Öztürk Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle kısa çalışma uygulaması ile ilgili bir araya geldi.

İŞKUR İl Müdürü Besim Eviz, salgına yönelik ekonomik tedbirlerden kısa çalışma ödeneği hakkında açıklamalarda bulundu.

Kısa çalışma uygulaması hakkında bilgiler aktaran Eviz, “İşverenler genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması, işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde kısa çalışma uygulamasına başvurabilirler. Türkiye İş Kurumu Yönetim Kurulu kararıyla yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını olası etkileri de dikkate alınarak ‘dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep’ kapsamına dahil edilmiştir. Başta, salgına yönelik tedbirler kapsamında faaliyeti durdurulan işyerleri olmak üzere Covid-19 salgınının olumsuz etkileri sebebiyle işyerindeki haftalık çalışma süreleri geçici olarak en az üçte bir oranında azalan veya faaliyetini durduran işverenler başvurabilir.” dedi.

Başvuruların online olarak yapılacağını ifade eden Eviz, “Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmak isteyen işverenler İŞKUR’a elektronik posta yoluyla (kisacalisma.batman@iskur.gov.tr)  başvuru yapacaklar. İşverenin talebiyle kapsam dahilindeki sigortalı çalışanlara İŞKUR tarafından kısa çalışma ödeneği sağlanmaktadır. Ödemeler, çalışanın kendisine ve aylık olarak, her ayın beşinde PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Kapsam dahilindeki çalışan adına genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesine devam edilmektedir.” diye konuştu. (Abdurrahim Uslu)

Etiketler:
Sende Yorumla...