YAŞLIMIZ SANA EMANET UYGULAMASI
Yukarı

YAŞLIMIZ SANA EMANET UYGULAMASI

YAŞLIMIZ SANA EMANET UYGULAMASI
Bu içerik 993 kez okundu.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen Coronavirüs ( COVID-19 ) salgını tedbirleri kapsamında Ülkemizde 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza sokağa çıkma kısıtlamasının getirilmesinden sonra İçişleri Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de hayata geçirilen “Vefa Sosyal Destek Grubu" çalışmaları kapsamından BatmanValiliği, “Yaşlılarımız Sana Emanet” uygulamasını başlattı.

İçişleri Bakanlığının talimatıyla Batman Valiliği Kent Merkezindeki ilgili kamu kurumların koordinasyonunda 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması ve iletişim mekanizmasının maksimum düzeye çıkarılması amacıyla “Vefa Sosyal Destek Grubu” oluşturuldu.

 Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarının daha etkin ve verimli yürütülmesi için “Yaşlımız Sana Emanet” uygulaması hayata geçirildi.

 Bu uygulama kapsamında, İlimiz merkez ve merkeze bağlı köylerde tek başına yaşadığı tespit edilen 65 yaş üstü 1123 vatandaşımız, İl Müftülük personeli öncelikli olmak üzere en yakın kamu çalışanına emanet edildi. Kendisine yaşlı emanet edilen kamu çalışanı, sorumlu olduğu yaşlıyı bir talebi olmasa bile periyodik olarak arıyor veya gerekli gördüğünde sosyal mesafe kurallarına uyarak ziyaret ediyor. Sağlık, gıda yardımı, market alışverişi, seyahat belgesi ve maaş-banka işlemleri gibi hizmetler yönünden vatandaşların talepleri alınıyor. Alınan bu talepler, oluşturulan veri bankasına kaydediliyor ve vatandaşların ihtiyaçları en kısa sürede çözülüyor. Bu çalışmayla; yalnız yaşayan, 65 yaş ve üstü yaşlılar evden çıkarılmadan olabilecek tüm destekler birebir veriliyor.

Etiketler:
Sende Yorumla...