HUKUKUN TEMEL KURALLARI İHLAL EDİLDİ
Yukarı

HUKUKUN TEMEL KURALLARI İHLAL EDİLDİ

HUKUKUN TEMEL KURALLARI İHLAL EDİLDİ
Bu içerik 1148 kez okundu.

Aralarında Batman Baro başkanlığının da bulunduğu bölge baro başkanları yaptıkları ortak basın açıklamasında belediyelere kayyum atamasının hukuk kuralarının ihlali olduğu bildirildi.

Tüm dünyanın Corona salgınıyla mücadele ettiği, birlik, beraberlik ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulduğu bugünlerde belediye başkanlarının görevden alınması, yerlerine kayyım atanması ve devamında gözaltına alınmaları hukukla bağdaşmadığı gibi toplumsal barışa, kamu sağlığına ve dayanışmaya zarar verdiğini belirtilen Baroların açıklamasında şöyle denildi. "Toplum, sandıktan çıkan sonucun aksine yönelik her türlü eylemi veyahut kararı, seçmen iradesinin ortadan kaldırması olarak değerlendirmektedir. Halk iradesinin üstünde hiçbir irade bulunmamakta, alınan kayyım kararları ile seçmen iradesi yok sayılmaktadır. Demokrasinin kalbi olarak nitelenen sandığın kayyım kararıyla işlevsiz hale getirilmiş olması, hukuk devleti ilkesine ve demokrasimize ağır bir hasar vermektedir. "   

BELEDİYE BAŞKANLARI SERBEST BIRAKILMALIDIR

Gözaltına alınan belediye başkanlarının serbest bırakılması gerektiği belirten Barolar, " Belediye başkanlarının gözaltına alınması ve yerlerine kayyım atanması hukukun temel kurallarını, seçme ve seçilme hakkını ağır bir şekilde ihlal etmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının kayyım uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Demokrasinin, hukuk devleti ilkesinin, kanunun amacının ve kamu yararı dikkate alınarak gözaltına alınan Belediye eş başkanları serbest bırakılarak derhal görevlerine iade edilmelidir. " ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Sende Yorumla...