SU TUTMA İŞLEMİ DURDURULMALIDIR!
Yukarı

SU TUTMA İŞLEMİ DURDURULMALIDIR!

SU TUTMA İŞLEMİ DURDURULMALIDIR!
Bu içerik 2165 kez okundu.

Batman Belediyesine kayyum atanmasının Ilısu Barajı ve HES projesiyle doğrudan ilişkili olduğu belirten Hasankeyf Koordinasyonu, daha önceki kayyum atamaları sonrasında ortaya çıkan tahribatın bunun göstergesi olduğunu bildirdi.

Ilısu baraj projesi ve Batman Belediyesine kayyum atamasıyla ilgili basın açıklaması yapan Hasankeyf Koordinasyonu, Ilısuda su tutulma işleminin acilen durdurulması gerektiği ifade edildi.

Kayyum atamasının Batman Belediyesi’nce su faturalarının ödenmesini erteleme kararının üstünden daha 12 saat geçmeden gerçekleşmiş olması, halkçı/ devrimci belediye anlayışıyla kayyum politikasının su hakkı konusunda da karşı karşıya geldiğini göstermekte olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi.

"Kayyum ataması salgın ortamında halkın suya ücretsiz erişim hakkına da saldırıdır. İktidar bu koşullarda bile su hakkına karşı yürüttüğü politikaları sürdürmektedir.Türkiye’de ve dünyada insan sağlığını tehdit eden koronavirüse karşı evde kal kampanyaları yürütülürken, kısmi sokağa çıkma yasakları uygulanırken Ilısu Barajı’nın kapakları kapatılmadığı için köyler su altında kalıyor. Tamamen ya da kısmen su altında kalması planlanan 199 köyden sadece beş tanesi için yeni yerleşim yerleri inşa edildiğini burada hatırlatalım. Gidecek bir yeri olmayan köylüler her an sular evlerine yetişecek riski ile yaşamaya devam ediyor. Köyleri sular altında kalan ve gidecek bir yeri olmayan köylüler kendi imkânlarıyla kurdukları derme çatma çadırlarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Kötü yaşam koşulları köylüleri salgına karşı da korumasız bırakıyor."

SUYUN SERBEST AKIŞINA GEÇMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Ilısu Barajı ve HES’inde su tutma işleminin acil bir şekilde durdurulması gerektiğinin altı çizilen Hasankeyf Koordinasyonunun açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verildi.  " Başlangıcından, hazırlık aşamalarından beri bütün işlemlerin hukuksuz bir şekilde yürütüldüğü projede hukuksuzluk salgın döneminde de devam etmektedir. Bu hukuksuzluk acil olarak durdurulmalıdır. Merkezi iktidar evde kal kampanyası yürütürken Dicle Vadisi boyunca 5 büyük ili ve ilçelerini olumsuz etkileyen ve milyarlarca canlı ile birlikte 3 milyona yakın insana risk teşkil eden, birçok köy halkını evinde kalamaz hale getiren su tutma işleminin devam etmesinin hiçbir açıklaması yoktur. Köylerde oluşacak salgının sorumlusu DSİ ve merkezi iktidardır. Su tutma işlemi devam ederse 5 büyük kent ve ilçelerde salgın kaçınılmaz olacaktır.Hasankeyf Koordinasyonu olarak kayyım kararlarının derhal geri çekilmesini, Ilısu Barajı ve HES’inde su tutma işleminin acilen durdurulmasını, kapakların kontrollü olarak açılarak suyun serbest akışına geçmesini talep ediyoruz."

Etiketler:
Sende Yorumla...