İNSAN KÜÇÜK EVRENDİR
Yukarı

İNSAN KÜÇÜK EVRENDİR

İNSAN KÜÇÜK EVRENDİR
Bu içerik 111 kez okundu.

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Şemsettin Dursun, bir temizlik ve ahlak medeniyeti olan İslam'ın yaşanıp uygulanması durumunda insanların bu tür virüslerden korunabileceğini söyledi.

İnsanlığı tehdit eder hale gelen virüsle ilgili değerlendirmelerde bulunan Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Şemsettin Dursun, bu tür virüslerin kirliliğin ve İslam dışı yaşantının olduğu ortamlarda doğup yayıldığını, İslami bir yaşantının bu duruma çözüm olabileceğini söyledi.

İnsanın, İslam için değerli bir varlık olduğunu vurgulayan Dursun, "İnsan ve İslam iki vazgeçilmez unsurdur. Su ve toprak gibi, ruh ve beden gibi, et ve tırnak gibidir. İnsan, İslam için çok önemli, çok değerli bir varlıktır. Zira İslam'a göre insan küçük evrendir. Âlemin özüdür, özetidir, hülasasıdır. Yaratılmışların en şerefelisidir, en onurlusudur, en değerlisidir. Bu kadar değerli olan bir varlığı, İslam başıboş bırakmaz onu zapturapt altına alır." dedi.

"İSLAM TEMİZLİĞE ÖNEM VERİYOR"

Günümüz dünyasında yeni tip Corona virüsünün yayılmasının birçok bilim insanını da düşündürdüğünü ifade eden Dursun, "Bu salgının acaba neden çıktığı, nasıl çıktığı, nereden çıktığı konusunda büyük tartışmalar vardır. Corona virüs, gayri meşru hal ve hareketlerin, davranışların yemelerin, içmelerin yaygın olduğu yerlerde çıkan bir vakadır. Oysa İslam, en başta temizliğe önem verir. Zira İslam beş vakit namazı emreder. Bir mümin beş vakit namazını kılıyorsa zaten en az üç defa abdest alıyordur. Yemekten önce, yemekten sonra ellerini yıkıyor, temizliğe önem veriyor." diye konuştu. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...