350 MUHTARA HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLDİ
Advert
Yukarı

350 MUHTARA HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLDİ

350 MUHTARA HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLDİ
Bu içerik 233 kez okundu.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (İPA) kapsamında Adalet Bakanlığı’nın yararlanıcı ve yürütücüsü olduğu “Adli Tebligat Sisteminin İyileştirilmesi Projesi“  kapsamında İlimizde görev yapan 350 mahalle ve köy muhtarına yönelik “Hizmet İçi Eğitim Programı” gerçekleştirildi.

Valilik İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitim programına; Vali Yardımcısı Ramazan Fani, İdare ve Denetim Müdürü Emin Keskin, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Bekir Şentürk, İl  Tarım ve Orman Müdür Vekili Mehmet Demir, PTT Başmüdürü Yılmaz Altunç ile ilimizde görev yapan mahalle ve köy muhtarları katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Vali Yardımcısı Ramazan Fani, “Türkiye’nin Yönetim Yapısı ve Muhtarlık Müessesesi” başlıklı bir sunum yaptı.

"GÖREVİNİZİ VERİMLİ YÜRÜTMENİZ İÇİN YETKİLERİN BİLİNMESİNE BAĞLIDIR"

 Konuşmasında muhtarlığın bir yerel yönetim kurumu, muhtarların da seçimle iş başına gelen, ve halkla iç içe görev yapan kamu görevlileri olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Fani; “Muhtarlarımızın kamu görevi ifa etmeleri nedeniyle kanunlardan ve diğer mevzuattan kaynaklanan bir takım görev ve yetkileri bulunmaktadır. Muhtarlar olarak görevlerinizi en etkin ve verimli bir şekilde yürütebilmeniz, bu görev ve yetkilerin bilinmesine bağlıdır.Muhtar kelime anlamı itibariyle; Türk toplumunun tarihsel ve geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır” dedi.

"MUHTARLIK DEMOKRASİ AÇISINDAN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR"

Türkiye Cumhuriyeti idari teşkilatı, devletin yönetim yapısı ve mevzuatın muhtarlara vermiş olduğu görevlere ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Fani,  “19 Ekim 1829 tarihinde II. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla kurulan muhtarlık müessesesi yaklaşık 200 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesesi, Türk demokrasi tarihi açısından önemi büyük zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor. Dolayısıyla, halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısında da bir temel oluşturuyor. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan, muhtarlık müessesesi Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir“ diye konuştu.  Sunumun ardından Valilik İdare ve Denetim Müdürü Mehmet Emin Keskin tarafından “Muhtarlık Bilgi Sistemi ve Adli Tebligat” konusunda muhtarlara hizmet içi eğitim verildi. (Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...