VEREM HAVA YOLUYLA BULAŞABİLEN BİR HASTALIKTIR
Advert
Yukarı

VEREM HAVA YOLUYLA BULAŞABİLEN BİR HASTALIKTIR

VEREM HAVA YOLUYLA BULAŞABİLEN BİR HASTALIKTIR
Bu içerik 169 kez okundu.

"Verem Eğitim ve Propaganda Haftası" dolayısıyla açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürlüğü, verem hastalığının hava yoluyla bulaştığına dikkat çekerek önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, "Verem Eğitim ve Propaganda Haftası" münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. "Verem Eğitim ve Propaganda Haftası"nın amacının; verem konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa tüm kesimlerin dikkatinin çekilmesi olduğuna işaret edilen açıklamada, "Tüberküloz basili hava yolu ile bulaşır. Basilin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve larinks tüberkülozu olan hastalardır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta, yılda 5-15 kişiyi enfekte eder. Basil kaynağı (TB hastası) ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması basilin bulaşmasında önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık yok olur." denildi.

Açıklamada, tüberküloz hastalığının belirtileriyle ilgili şu bilgiler paylaşıldı:"Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesi vb. olabilir. Öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. Tüberküloz hastalığının tedavisi şudur; tüberküloz tedavisinde ilaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez, tedavisi güçleşerek dirençli tüberküloz gelişebilir. Tüberküloz hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini önlemek ve tüberküloz enfeksiyonu olan kişide tüberküloz hastalığı gelişimini önlemek amacıyla koruyucu ilaç tedavisi verilmektedir. Tüberküloz hastasının aile bireyleri ve diğer temaslıları dispanserlerde ücretsiz olarak muayene edilir ve gerekli tetkikleri yapılır. Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra ikinci ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır."

Etiketler:
Sende Yorumla...