"ÖNÜMÜZDEKİ YÜZYILI KADINLARIN YÜZYILI YAPACAĞIZ"
Advert
Yukarı

"ÖNÜMÜZDEKİ YÜZYILI KADINLARIN YÜZYILI YAPACAĞIZ"

Bu içerik 339 kez okundu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Batman'da düzenlenen Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Seçilmişler Toplantısı'na katıldı.

Güncel gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunan Buldan şöyle konuştu: Batman’da belediyemizin öncülüğünde özellikle 31 Mart yerel seçimlerinde halkımızın seçtiği, bir kısmı cezaevinde, bir kısmı sürgünde olsa bile, kalanlarla bir araya gelip, sizlerle burada yerel yönetimler ve süreci tartışmak üzere iki günlük bir toplantı aldık. Bu  toplantının ilk günü kadın seçilmişlerimiz, kadın belediye eşbaşkanlarımız ve kadın belediye meclis üyelerimizle yapmayı planladık. Ben bu toplantının verimli bir toplantı olacağına inanıyorum; önümüzdeki dönem açısından bizlere güç katacağına, barışa, demokrasiye  ve özgürlüklere vesile olmasını temenni ediyorum. 3 kadın siyasetçi barış sürecinin bitirilmesi için katledildi.

"9 OCAK BİZ KADINLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜNDÜR"

9 Ocak tarihinin kadınlar açısından önemli bir gün olduğunu anlatan Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü."3 kadın siyasetçinin, Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine, Fidan ve Leyla’nın katledilişlerinin yıl dönümüydü. Bu 3 Kürt kadını, Kürt siyasetçisi çok planlı bir şekilde ve dünyanın gözleri  önünde katledilirken, aslında bu katledilişin amacının özellikle barış ve müzakere sürecinin başladığı tarihlere denk gelmesi, Öcalan’la görüşmelerin yapıldığı bir tarihe denk gelmesi, aslında barışa, demokrasiye ve özgürlüklere vurulmuş bir darbe olarak  nitelendirmek elbette önemlidir. Bu katliamı bir sürecin bitirilmesine, bir sürecin darbe almasına ve heba edilmesine de sebep olacak bir katliam olarak nitelendirmek gerekiyor. Evet, Öcalan ile görüşmelerin başladığı bir tarihti. 9 Ocak tarihinden bir  gün önce İmralı Adası’nda bir görüşme gerçekleşmişti ve barış ve müzakere sürecinin adımları atılmıştı. Tam da ertesinde Sakine, Leyla ve Fidan, çözüm ve barış karşıtı güçlerce planlı bir katledildi. Bir kez daha yaşamını yitiren Sakine, Fidan ve Leyla’nın şahsında kadın arkadaşlarımızı ve yoldaşlarımızı anmak istiyorum. Ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum, biz kadınların da başı sağolsun. "

"TÜRKİYE HALKLARI SAVAŞ İSTEMİYOR"

Türkiye toplumunun savaş istemediğini ifade eden Buldan, "Kadınlar savaş ve çatışma istemiyor. Türkiye halkları bu çatışmalardan, savaşlardan rahatsızlık duyuyor. Size tepkisini de önümüze koyulacak ilk sandıkta gösterecek. Bizler HDP olarak, hem yerel hem merkezi anlamda gittikçe büyüyen ve güçlenen bir parti olarak bundan sonraki dönem açısından neler yapmamız ve mücadeleyi nasıl büyüteceğimiz ve nasıl genişleteceğimizi burada tartışacağız. Bu tartışma ile birlikte önümüze yeni yollar, yeni hedefler koyacağız. Önümüzdeki yılları kadın yüzyılı yapacağız.Kadın arkadaşlarımızı cezaevlerinden çıkarmak, özgürlüklerine kavuşturmak, yerel yönetimler aracılığıyla kadınların yaşamın her alanında yaşadığı sorunları yerinde tespit etmek bizlerin görevidir. Bu görev ve sorumluluğu bilerek çalışmalarımızı daha örgütlü ve güçlü bir şekilde yapmak sorumluluğumuzdur. " dedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...