ÇIPLAK ELLE AKREP TOPLUYOR
Advert
Yukarı

ÇIPLAK ELLE AKREP TOPLUYOR

ÇIPLAK ELLE AKREP TOPLUYOR
Bu içerik 2220 kez okundu.

Batman'da halk arasında "Akrep Avcısı" olarak anılan 52 yaşındaki Hasan Doksal, akşamları evlerden topladığı akrepleri, köylülere zarar vermesinler diye gündüz köyden uzakta doğaya salıyor.Merkeze bağlı Oymataş köyü Soğuksu mezrasında yaşayan Doksal, son zamanlarda köyde özellikle kerpiç evlerde artan akrepleri gören vatandaşların imdadına yetişiyor.Vatandaşların imdadına yetişen Doksal, çıplak elle yakaladığı akrepleri kutulara koyarak köyden uzaklaştırdıktan sonra doğaya salıyor. Doksal, şuana kadar ellinin üzerinde akrep yakaladığını söyledi.

"KERPİÇ EVLERDE AKREPLER ÇOĞALDI"

Son zamanlarda köylülerin kerpiç evlerden çıkarak betonarme evlere geçtiğini belirten Doksal, "Kerpiç evler boşaldığı için akrepler çoğaldı. Çocuklar, kadınlar akrepleri görünce beni çağırıyorlar. Bende onları alıp doğaya salıyorum. Akreplerin artmasının en büyük nedeni ise köyde tavukların azalmaya başlamasından kaynaklanıyor. Akrep yavrularını tavuklar yiyordu böylece sayıları azalıyor.  Aynı zamanda kerpiç evlerde nem oranının yüksektir. Bu da akrep üretiyor. Bu evler akreplerin yaşamasına müsait alanlardır. Efsunluyum, dedelerimde aynı şekildeydi. Nerde akrep, yılan varsa beni çağırıyorlar, gidip yakalıyorum."dedi.

Evlerine akrep giren köylülerden Ali Kaya evde akrep gördüklerini onu yakalaması için de Doksal'ı çağırdıklarını söyledi. Kaya, Doksal'ın yakaladığı akrebi köyden uzak bir yerde doğaya bıraktığını kaydetti.

Etiketler:
Sende Yorumla...