BATMAN 90'LARI YAŞADI
Advert
Yukarı

BATMAN 90'LARI YAŞADI

BATMAN 90'LARI YAŞADI
Bu içerik 1767 kez okundu.

İki Gün Susuz Kalan Kent 1990 Yılların Su Çilesini Hatırlattı

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) önceki gün Belediyenin elektrik borcu nedeniyle şehre içme suyu sağlayan pompaların elektriğini kesti.

Susuz kalan vatandaşlar yaşanan duruma tepki gösterdi. Batman Belediye Başkanlığı SMS yolu ile vatandaşlara durumu bildirmesi üzerine  market ve çeşmelerde kuyruklar oluştu. Bir çok markette hazır su tüketilirken kenar semtlerde de vatandaş bidonlarla çeşmelere akın etti. Ak Parti Milletvekili Ziver Özdemir, sosyal medya hesabında belediyeye sorumluluk çağrısında bulundu. 

"SORUMLULUĞUN GEREĞİNİ YAPIN"

Batman Belediyesinin vatandaşlara SMS ile su kesintisinin kendilerinden kaynaklanmadığını bildirmesi üzerine Ak parti Milletvekili Ziver Özdemir’de belediye yönetimine çağrıda bulunarak “sorumluluğunuzu yerine getirin” dedi. Özdemir, belediye yönetimin vatandaşlara mesaj atarak algı oluşturma çabası içinde olduklarını belirterek, “Batmanlı hemşerilerime mesaj atarak algı oluşturma çabasına girmek Batman Belediye yönetimini sorumluluktan kurtarmaz;başkalarını suçlama yerine biran önce sorumluluğun gereğini yapıp Batman’ın su sorununu çözmeleri gerekir.” dedi.

"HALKIN CEZALANDIRILMASI HEDEFLENİYOR"

Batman Belediye Başkanı Dr. Mehmet Demir yardımcılarıyla birlikte su pompalama istasyonunda basın açıklaması yaptı. Belediyenin DEDAŞ’a 15 milyon liralık toplam borcunun bulunduğunu belirten Başkan Demir açıklamasında şöyle dedi. “Taksitlendirme önerilerimize sıcak bakmayan DEDAŞ, borcu 3 taksitte ödememizi istiyor. Bizim aylık 3 milyonluk ödeme teklifimizi bile kabul etmiyorlar. Su hakkı yaşam hakkıdır. Halkımızın su almasını engellemeye yönelik çabalar yaşam hakkının ihlali anlamına gelir. İller Bankası’ndan kredi almak için başvuruda bulunduk ancak banka bize kredi vermeye uygun olmadığını bildirdi. Bizler de kaynak arayışındayız. Yaptığımız inceleme sonucunda ayda en fazla 3 milyonluk ödeme yapabileceğimizi yılbaşından sonra da yeni bir yapılandırma ile elektrik paralarını ödeyeceğimizi bildirdik. Ancak bunu kabul etmeyip şehre su veren pompalarımızın elektriklerini kestiler. Bu kesintiler sadece belediyeye veya belediye yönetimine yönelik değil, bütün Batman halkının cezalandırılmasını hedefliyor. Yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor ve elektriklerin hemen verilerek halkın su ihtiyacının sağlanmasına yardımcı olunmasını talep ediyoruz.”

ARAÇLARLA ANONS YAPILDI

Kent genelinde yaşanan su kesintisi nedeniyle yapılan açıklama ve SMS'li bilgilendirmelerin dışında araçlarla da anonslar yapıldı. Batman Belediyesine bağlı zabıta ekiplerinin araçları sokak sokak gezerek su kesintisinin belediyeden kaynaklanmadığı anonsunu yaptı.

MAHKEME "DUR" DEDİ

Belediyenin elektrik borcunu gerekçe göstererek Batman’a içme suyu sağlayan pompaların elektriğini kesen DEDAŞ’a Belediyenin itirazı sonucu mahkeme de elektrik kesintisinin bitirilmesi yönünde karar verdi. Belediyenin yapmış olduğu itirazı yerinde gören Batman 4.  Asliye Hukuk Mahkemesi elektrik kesintisine “dur” dedi.  (Mehmet Şükrü Yıldırım)

Etiketler:
Sende Yorumla...