Yukarı

BÖĞÜRTLENLE YURT DIŞINA AÇILIYOR

BÖĞÜRTLENLE YURT DIŞINA AÇILIYOR
Bu içerik 226 kez okundu.

Batman'da kaderi çilekle değişen Sason ilçesi böğürtlenle de yurt dışına açılıyor. Dağlık arazi yapısı nedeniyle hububat üretiminin kısıtlı olduğu Sason ilçesinde yaklaşık 11 yıl önce tütüne alternatif olarak yetiştirilmeye başlanan ve çok sayıda ailenin geçim kaynağı olan çileğin ardından çiftçiler, devletin sağladığı hibe ile böğürtlen yetiştiriciliğine de başladı.

Yaklaşık 4 yıl önce ilçeye bağlı Kelhasan köyünde 6 aileye verilen destekle kurulan böğürtlen bahçelerinde beklenilenin üzerinde verim elde edilmesi üzerine bu üretimi yapan çiftçi sayısı da artış gösterdi. GAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteğiyle 15 aileye 3'er dekardan kurulan böğürtlen bahçelerinde verim yüz güldürdü. Çilekte geçen yıl bin 400 ton olan rekoltenin bu yıl 2 bin 100 tona ulaşması öngörülürken, böğürtlende de yaklaşık 2,5 ton verim bekleniyor.

 "ÜRÜNLERİMİZİ DÜNYAYA DA TANITACAĞIZ"

Sason Kaymakamı Abdullah Özadalı, ilçede tütüne alternatif olarak daha önce başladıkları çilek üretiminde büyük bir ivme yakaladıklarını, buna paralel olarak başladıkları böğürtlen üretiminin de çok verimli başladığını söyledi.Bu yıl böğürtlen hasadının çok iyi olduğunu dile getiren Özadalı, şöyle konuştu: "Daha önce 85 aileye 400 dekar alanda çilek bahçesi kurmuştuk. Bu sene 97 aileye 2'şer dekarda yeni çilek bahçesi kurduk. Çilek üretimini bu sene yüzde 50 artırmış olacağız. Bin 400 ton olan çilek üretimimiz 2 bin 100 ton olacak inşallah. Böğürtlende de 3 yıl önce GAP İdaresinin desteğiyle yüzde 70 destek sağlandı. 15 aileye 3'er dekardan böğürtlen bahçeleri kurduk. Bu yıl tam verim senesi. Üreticilerimiz çok güzel verim aldılar. Bir dekardan yaklaşık 2,5 ton verim alıyorlar. Kilosunu 10 liradan satıyorlar."

"SASON BÖĞÜRTLENİYLE DE MEŞHUR OLACAK"

Devletin yüzde 70 hibe desteğiyle Demetevler Mahallesi'nde böğürtlen yetiştiren İsa Bozkurt, 10 dönüm alanda üretim yaptığını belirtti. Her dönümden yaklaşık 2,5 ton verim elde ettiklerini dile getiren Bozkurt, yüzde 100 doğal olan bu ürünleri ilerleyen günlerde yurt dışına göndereceklerini aktardı. Bozkurt, "İç piyasayı araştıralım derken, Batman’da yurt dışına ihracat yapan bir firmayla karşılaştık ve onlarla anlaştık. Numunelerimizi, Katar, Dubai, İngiltere ve Rusya'ya gönderdik. İnşallah önümüzdeki günlerde ihracata başlayacağız. Bu ürünleri kime önerdiysek memnun kaldılar. Ürünlerimiz yüzde 100 doğal. Hiçbir şekilde kimyasal ve katkı maddesi kullanmıyoruz." diye konuştu. (AA)

Etiketler:
Sende Yorumla...