DEDAŞ'A YÜKSEK ELEKTRİK FATURASI TEPKİSİ
Advert
Yukarı

DEDAŞ'A YÜKSEK ELEKTRİK FATURASI TEPKİSİ

DEDAŞ'A YÜKSEK ELEKTRİK FATURASI TEPKİSİ
Bu içerik 1016 kez okundu.

Batman’a bağlı Balpınar beldesinde elektrik sayaçlarının yapı dışına alınmasının ardından elektrik faturaların çok yüksek gelmesi belde sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Batman merkeze bağlı Balpınar beldesi sakinleri, elektrik sayaçlarının yapı dışına alınmasının ardından 400 ile 2 bin 500 TL arası gelen elektrik faturalarına tepki gösterdi. Kimi evlerde iki yaşlı insanın yaşadığı ve o evlerde sadece ampullerin yandığı halde 400’e yakın fatura kesildiğini iddia eden belde sakinleri, DEDAŞ’ı adil olmaya davet etti.

“DEDAŞ İKİ AYDIR BASKI VE ZULÜMLE SAYAÇLARIMIZI DİREKLERE ÇIKARDI”

Balpınar Beldesinin Seyrantepe Mahalle Muhtarı Ramazan Altınsaç, “DEDAŞ iki aydır baskı ve zulümle sayaçlarımızı direklere çıkardı. Kullanmadıkları halde sadece iki ampul yakan evlere 400-500 TL hatta bin-2 bin TL elektrik faturaları geliyor. Biz bu şekilde kabul etmiyoruz. Bu ay günlük en az 4-5 saat elektrik olmadığı halde faturalar 800 TL, bin TL veya 2 bin TL geldi. Bu bir soygundur. Bir mahalle sakinimizin evinde sadece iki ampul yandığı halde 300 TL fatura gelmiş. Biz artık o sayaçları yukarıda istemiyoruz. Sayaçlarımızı gözümüzün önünde istiyoruz. Bu ay her gün elektrik 4-5 saat olmadığı halde bu miktarda fatura geldi. Demek ki elektrik kesintileri yaşanmasaydı faturalarımız 3 bin- 4 bini gelecekti. Benim faturam bin 65 TL gelmiş.” dedi.

DEDAŞ’ın yaptığı yanlışlardan vaz geçmesini isteyen Altınsaç, “Günde en az 20 DEDAŞ ekibi köyde geziyor. Herhalde hepimiz hırsızız, sadece DEDAŞ il müdürü hırsız değildir. Kim hırsızsa ortaya çıkaracağız. Asıl hırsız DEDAŞ’tır. Devletten kesilen elektrik parasını dahi bizden alıyor. Faturamın 600-700 TL’si vergidir. Bu neyin vergisidir. Bunları bize açıklasınlar. Hiçbir geliri olmayan vatandaşımız nasıl faturasını ödeyecek.” ifadelerini kullandı.  

“KULLANMADIĞIM HALDE BANA 300-400 TL FATURA GELMİŞ”

Ampullerden başka hiçbir elektrikli cihazının olmadığını, yemeklerini bile tüpte pişirdiklerini aktaran belde sakinlerinden Feridun Özkul, “Ben kullanmadığım halde bana 300-400 TL fatura gelmiş. Hiçbir gelirim olmadığı için o parayı ödeyemem. Evde sadece ampul kullanıyoruz. Bu halde olmasına rağmen bana 300-400 TL fatura geldi. Bu sayaçların iptalini istiyoruz. Sayacımızı aşağı indirsinler.” şeklinde konuştu.

“MAAŞIM AZ BU KADAR FATURA ÖDEYEMEM”

Evde yalnız yaşadığını ve hiçbir elektronik eşyası olmadığını aktaran belde sakinlerinden Maşallah Ataş, “Bütün belde sakinleri şahittir ben tek başıma yaşıyorum. 300 TL'den fazla fatura gelmiş. Geçen ay da 300 TL üzerinde fatura gelmişti. Faturalara bu kadar para yatırmaya gücüm yok. Klimam, fırın gibi elektrikli ev eşyalarım yok,  yemekleri tüpün üzerinde pişiriyorum. Sayacımı gözümün önünde istiyorum. Maaşım çok azdır, ancak geçimimi sağlamaya yetiyor. Bu kadar fatura ödeyemem. Sayacımın direkten indirilmesini istiyorum.” dedi. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...