Yukarı

"BİR AN ÖNCE KADIN ÜNİVERSİTELERİ KURULMALI"

Bu içerik 327 kez okundu.

Türkiye’de eğitim kalitesinin artması için bir an önce karma eğitimden vazgeçilmesi gerektiğini belirten Erdemli Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Kenan Çaplık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kadın üniversiteleri’ açıklamasına destek verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, G-20 Zirvesi için gittiği Japonya'da bulunan kadın üniversitelerinin bir benzerinin Türkiye'de de kurulması talebine bir destek de eğitimcilerden geldi. Türkiye’de bir an önce kadın üniversitelerinin kurulması için çalışmaların başlatılması gerektiğini belirten Batman Erdemli Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Kenan Çaplık, eğitimdeki başarının artması için kız ve erkeklerin ayrı okullarda eğitim görmesinin şart olduğunu söyledi.

Karma eğitimdeki garabetten Türkiye’nin ivedi bir şekilde kurtulması, buna ortaokul ve liselerde de son verilmesi gerektiğini vurgulayan Çaplık, toplumun inanç, örf ve geleneklerine uygun bir eğitim modelinin oluşturulmasının elzem olduğunu kaydetti.

"ORTAOKUL VE LİSELERDEN İTİBAREN OKULLAR AYRILMALI"

Karma eğitimden vazgeçilmesine yönelik büyük bir talebin olduğunu dile getiren Çaplık, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Japonya gezisinde açıkladığı kadın üniversitelerinin ülkemizde olmasına yönelik talepler artmaktadır. Biz de bu talebin gerçekçi ve toplumumuzun isteklerine uygun olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı'mızın belirttiği gibi sadece kadın üniversitelerinin değil ortaokul ve liselerden itibaren kız ve erkek okullarının ayrılmasını talep etmekteyiz." dedi.

"SIKINTI SADECE ANLAYIŞTADIR"

Çaplık, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Zira biz inanıyoruz ki, kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı okullarda okumaları başarıyı ciddi anlamda olumlu yönde etkileyecektir. Kız ve erkek ayrı ayrı ortaokul ve liselerin olması toplumumuzun inancına, örf ve geleneklerine en uygun olan biçimdir. Bunun için kesinlikle fiziki yapı, imkân ve personel noktasında hiçbir sıkıntı yoktur. Sıkıntı sadece anlayıştadır."

"ALGILARIN MAALESEF OLUMSUZ ETKİSİ ALTINDAYIZ"

Toplumun milli değerleri, inancı doğrultusunda ders görmesi gerektiğini aktaran Çaplık, "Bugüne kadar eğitim sistemimizi batılı, laik, seküler bir anlayışla inşa etmeye çalışan insanların, düşünce ve algılarının maalesef olumsuz etkisi altındayız. Biz kendi inancımızın, milli değerlerimizin doğrultusunda kız ve erkek öğrencilerimizin ortaokuldan itibaren ayrı ayrı okullarda ders görmelerini arzu etmekteyiz. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı'mızın belirttiği gibi kadın üniversitelerinin kurulmasının da önünün açılmasını talep ediyoruz." diye konuştu.

"ÜLKEMİZDE KADIN ÜNİVERSİTESİNİN OLMAMASI İBRETLİKTİR"

Eğitimdeki başarıyı düşürdüğünden dolayı birçok Avrupa ülkesinin karma eğitimden vazgeçtiğine dikkat çeken Çaplık, "Birçok Avrupa ülkesinde kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı okullarda öğrenim görmesinin eğitim kalitesini artırdığına şahit olmaktayız. Japonya gibi gıpta ettiğimiz bir ülkede 80 tane kadın üniversitesinin olması, ülkemizde hiçbir kadın üniversitesinin olmamasının bizim açımızdan ibretlik bir tablodur. İstiyoruz ki ülkemizde kızlarımız ve erkek çocuklarımız fıtratlarına uygun bir şekilde okullarda eğitim görsünler." ifadelerini kullandı.

"KIZLAR VE ERKEKLER AYRI OKULLARDA DERS GÖRMELİ"

Karma eğitim sistemiyle hiçbir yere varamayacaklarını söyleyen Çaplık, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Şunu da biliyoruz ki bugüne kadar insanımıza dayatılan karma eğitim anlayışı aslında bilinçli bir dayatmadır. Eğitim kalitesinin düşük kalmasının ana sebeplerinden bir tanesinin de karma eğitim olduğunu söyleyebiliriz. Eğitimciler Cemiyeti olarak söylüyoruz ki, bu eğitim sistemiyle toplumumuz hiçbir yere varamaz. Bugüne kadar görülen aksaklıklar, eksiklikler giderilmelidir. Bu eksikliklerden bir tanesi de karma eğitimdir. Karma eğitimin önündeki yasal engeller kaldırılmalıdır. Toplumumuzun özlemi olan kızların ayrı erkeklerin ayrı ortaokul, liseler de öğrencilerin ders görmeleridir. En büyük temennimiz de Sayın Cumhurbaşkanı'mızın belirttiği gibi kadın üniversitelerinin kurulmasıdır. Bunun arkasındayız ve en kısa zamanda kurulması için çalışmaların başlatılmasını talep ediyoruz."(İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...