MAĞARADA YAKALANAN 4 PKK'LI TUTUKLANDI
Advert
Yukarı

MAĞARADA YAKALANAN 4 PKK'LI TUTUKLANDI

MAĞARADA YAKALANAN 4 PKK'LI TUTUKLANDI
Bu içerik 1003 kez okundu.

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde mağarada yakalanan 4 PKK'lı tutuklandı. Hasankeyf ilçesinin Kelekçi köyünde 28 Mayıs'ta İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, Siirt Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ile gerçekleştirdiği operasyonda mağarada yakalanan, PKK'lılar İran uyruklu "Hemin" kod adlı H.O, Irak uyruklu "Kemal" kod adlı K.Y, "Şiyar" kod adlı İ.A, "Mahir" kod adlı U.T'nin jandarmadaki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen 4 PKK'lı, savcılıktaki sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmasına karar verildi.

 8 ŞEHİDİN FAİLİ OLDUĞU BELİRLENMİŞTİ

Yapılan araştırmada PKK'lılardan ikisinin İran uyruklu "Hemin" kod adlı H.O. ve Irak uyruklu "Kemal" kod adlı K.Y. diğerlerinin ise "Şiyar" kod adlı İ.A. ile "Mahir" kod adlı U.T. olduğu belirlenmiş, H.O'nun aynı zamanda PKK'nın Dargeçit-Mava ve Cehennem Deresi ile Botan saha hareketli tabur sorumlusu, U.T'nin ise örgütün sabotajcısı olduğu tespit edilmişti.PKK'lılardan İran uyruklu H.O. ile U.T'nin 4 Ekim 2018'de, Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Çelik köyü Umutlu Mahallesi'nde el yapımı patlayıcıyla düzenlenen ve 8 jandarma personelinin şehit düştüğü saldırının faili de oldukları belirlenmişti.

İFADELERİ PATLAYICI, SİLAH VE MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

PKK'lıların  ifadeleri doğrultusunda yapılan aramalarda ise RPG 7 roketatar, roketatar sevk fişeği, 50 fişek, 1 uzun namlulu silah, dürbün, hücum yelekleri, telsiz, batarya ve 50 metre uzunluğunda kablo bulunmuş, gösterdikleri başka bir yerde de yola tuzaklanan ve içerisine 1 kilogram TNT ile patlatılmaya hazır 12 kilogramlık mutfak tüpü, 20 kilogram amonyum nitrat ve 4 elektrikli fünye ile hazırlanan el yapımı patlayıcı, farklı bir noktada ise 9 kilogram TNT patlayıcı, antitank roketatar mühimmatı, el yapımı patlayıcı düzeneği, 797 uzun namlulu silah mermisi, el bombaları ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmişti. (aa)

Etiketler:
Sende Yorumla...